Escherichia coli i biegunka poodsadzeniowa – przyczyny, konsekwencje oraz zapobieganie poprzez szczepienie - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii
art. sponsorowany

Escherichia coli i biegunka poodsadzeniowa – przyczyny, konsekwencje oraz zapobieganie poprzez szczepienie

Jak rozpoznać chorobę na mojej fermie?

Rozpoznanie biegunki poodsadzeniowej można postawić poprzez stwierdzenie typowych objawów klinicznych (płynny kał, wychudzone prosięta, upadki) występujących w odpowiednim okresie w stosunku do odsadzenia. To rozpoznanie kliniczne można potwierdzić badaniem sekcyjnym oraz badaniem bakteriologicznym. Obecność czynników zjadliwości można wykryć techniką PCR.

Z jakimi wyzwaniami będziemy mieli do czynienia w najbliższej przyszłości?

Skuteczne działania zapobiegawcze w stosunku do tej choroby są bardzo różne i pozostają wyzwaniem, zarówno dla hodowców świń, jak i ich doradców. Dostępnych jest wiele różnych rozwiązań opierających się na zmianie rodzaju podawanej paszy lub dodawaniu specjalnych dodatków żywieniowych (kwasy organiczne, probiotyki, prebiotyki). Innym często stosowanym rozwiązaniem jest terapia farmakologiczna przy użyciu podawanych doustnie antybiotyków (w paszy lub w wodzie do picia), ale w ostatnim czasie jesteśmy zachęcani do rozwijania alternatyw, takich jak indywidualna terapia iniekcyjna czy szczepienia przeciwko biegunce poodsadzeniowej. Rosnący problem oporności antybiotykowej oraz powiązany z nim nacisk na ograniczenie użycia antybiotyków sugerują, że stosowane obecnie rozwiązania mogą w niedalekiej przyszłości być nieakceptowalne. Tlenek cynku jest nadal popularną alternatywą do zwalczania kolibacillozy w wielu krajach europejskich, chociaż prosięta nie uzyskują maksymalnych wyników produkcyjnych, otrzymując go w paszy.

Doustne szczepienie przeciwko biegunce poodsadzeniowej: alternatywa dla mojej fermy?

Żywa, niepatogenna szczepionka E. coli, zawierająca dwa szczepy E. coli, a mianowicie F4 i F18, może zapewnić miejscową ochronę poprzez pobudzenie przeciwciał miejscowych w jelicie cienkim. Szczepienie przeprowadza się w poidłach z roztworem elektrolitów zawierającym szczepionkę lub poprzez indywidualne podanie roztworu przynajmniej 7-8 dni przed pojawieniem się klinicznych problemów wynik...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.
zaloguj się zarejestruj się

Znajdź swoją kategorię

2630 praktycznych artykułów - 324 ekspertów - 22 kategorii tematycznych

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.