Enzootyczna bronchopneumonia cieląt (syndrom oddechowy bydła – bovine respiratory disease, BRD, „choroba z zatłoczenia”, „grypa cieląt”) - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Enzootyczna bronchopneumonia cieląt (syndrom oddechowy bydła – bovine respiratory disease, BRD, „choroba z zatłoczenia”, „grypa cieląt”)

W postępowaniu profilaktycznym bardzo ważnym elementem, w którym znaczącą rolę odgrywać powinien sam hodowca bydła, jest odpowiedni dobór (selekcja) zwierząt do dalszego chowu, głównie na etapie formowania nowych grup technologicznych (cielęta ras mięsnych bardziej podatne na zachorowanie), oraz prawidłowe postępowanie z nimi. Działania te odnoszą się już do momentu narodzin cieląt, po którym wspomagający masaż klatki piersiowej pobudza pracę układu oddechowego i jego funkcje, a ewentualne zapobiegające zakażeniom szczepienia ochronne (np. prowadzone drogą donosową) mogą być też pomocne. Z kolei właściwe odpajanie siarą (nie później niż 0,5-1,5 h po wycieleniu, temp. siary: 35°C, do 8 kg w ciągu pierwszej doby) pozwala osiągnąć odpowiedni poziom odporności naturalnej zabezpieczający zwierzę przed infekcją i zachorowaniem również na „grypę cieląt”.

W kontekście czynników sprzyjających wystąpieniu bronchopneumonii (grypy) cieląt należy też pamiętać o stworzeniu odpowiednich warunków ich chowu, przede wszystkim zapewnić właściwe warunki wymiany gazowej i powierzchni hodowlanej w pomieszczeniach dla zwierząt, takie jak:

Prawidłowy przepływ powietrza nie powinien przekraczać 0,2 m/s; wyjątkowo przy upalnej pogodzie – 0,3 m/s.Wymiana powietrza w pomieszczeniach:

zima – 20 m3/h/szt.,
lato – 80-120 m3/h/szt. (0,37-1,87 m3/h na kg żywej wagi).

Stężenia gazów toksycznych:

CO2 – 3000-3500 ppm (np. w UK do 1000 ppm),
NH3 – 25 ppm (w UK do 5-10 ppm),
H2S – 10 ppm.

Optymalna temperatura powietrza w pomieszczeniu: 18°C na początku i 12°C na końcu tuczu.Minimalna powierzchnia kojca/szt.: 1,2-1,3 (1,8) m2, klatki: 110 x 45-60 x 90 cm.

Natomiast, kiedy już wystąpią objawy „grypy cieląt”, podstawę terapii stanowią antybiotyki w celu likwidacji zakażeń mykoplazmami i bakteriami. Z dobrym skutkiem, mimo pewnych kontrowersji, uzyskuje się przy skojarzonym stosowaniu antybiotyków z przeciwzapalnymi steroidami. Coraz większe zainteresowanie wzbudzają jednak niesterydowe ...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.
zaloguj się zarejestruj się

Znajdź swoją kategorię

2640 praktycznych artykułów - 324 ekspertów - 22 kategorii tematycznych

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.