STOP mastitom! Higiena przedudojowa - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

STOP mastitom! Higiena przedudojowa

Wykazano, że 3-5-minutowa stymulacja zmniejsza produkcję o 16%. Badania przeprowadzone na University of Minnesota wskazują, że czasy stymulacji krótsze niż 1 minuta lub dłuższe niż 2 minuty są związane z rozwojem ciężkich, przewlekłych zmian na końcówkach strzyków – hiperkeratozy.

Wśród naukowców oraz praktyków zajmujących się jakością mleka dochodzi często do dyskusji na temat: która czynność w rutynie przygotowania wymienia do doju powinna być wykonywana jako pierwsza, przedzdajanie czy pianowanie i czyszczenie? 

W przypadku procedury, gdzie najpierw dokonujemy przedzdajania, a następnie nakładamy aktywną pianę i czyścimy strzyk, dochodzi do mniejszego zagrożenia kontaminacji rękawiczek dojarzy i przenoszenia bakterii z krowy na krowę, lecz sam proces przedzdajania suchego strzyka (szczególnie w przypadku osmykiwania) jest dla krowy nieprzyjemny i powoduje wyrzut hormonów stresu, co wpływa negatywnie na przebieg doju. Jednocześnie bolesne przedzdajanie powoduje nerwowe reakcje krowy, które mogą być zagrożeniem dla dojarzy, co skutecznie zniechęca ich do prawidłowego wykonywania tego elementu procedury higieny przedudojowej.

Natomiast stosując pianę aktywną z substancjami biobójczymi jako pierwszy element rutyny przed dojem, nie zwiększamy ryzyka przenoszenia patogenów zakaźnych z krowy na krowę przez zanieczyszczone patogenami rękawiczki, ponieważ przedzdajając pokryty pianą strzyk, mamy efekt dezynfekcji nie tylko skóry strzyka, ale również rękawiczek dojarza. Należy jeszcze raz podkreślić, że ta metoda będzie optymalna w przypadku użycia produktów do tworzenia piany zawierającej substancje dezynfekujące, od renomowanych producentów.

W przypadku obecności patogenów silnie zakaźnych (np. Mycoplasma spp.) można warunkowo zrezygnować z przedzdajania, aby zmniejszyć roznoszenie bakterii, lecz warunkiem koniecznym jest codzienne monitorowanie zdrowia i wydajności krów lub użycie automatycznych systemów badania przewodności mleka jako element dia...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.
zaloguj się zarejestruj się

Znajdź swoją kategorię

2640 praktycznych artykułów - 324 ekspertów - 22 kategorii tematycznych

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.