Diagnostyka molekularna mleka krowiego - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Diagnostyka molekularna mleka krowiego

Inne metody diagnostyki molekularnej

Poruszenia wymaga metoda fingerprinting, gdzie używana technika PCR pozwala odpowiedzieć na pytanie czy badana bakteria (np. Str. uberis) przed leczeniem oraz po nim, to wciąż ta sama bakteria, czy może doszło już do nowego zakażenia. Dziś bez użycia tego badania nie jesteśmy w stanie odpowiedzieć na pytanie, czy mamy do czynienia z tym samym trwającym zakażeniem, czy już z nowym. Dlatego przyjmuje się, że powtórne stwierdzenie tego samego patogenu w ciągu 21 dni świadczy o tym samym zakażeniu. W ciągu 21 dni komórki somatyczne zwykle nie zdążą spaść do wartości fizjologicznych. Obecnie metoda fingerprinting nie jest dostępna w badaniach komercyjnych, jedynie w badaniach naukowych.

Dostępne testy komercyjne pozwalają badać mleko, w tym zbiornikowe na patogeny wymienione na ryc. 2.

W zależności od otrzymanych wyników skupiamy się na obszarach, w których należy wprowadzić poprawę zgodnie z tab.1.

Diagnostyka molekularna
Tab. 1. Obszary działań w zależności od rodzaju otrzymanego wyniku

Badania z użyciem technik PCR są niewątpliwą przyszłością, ale pamiętajmy, że pozostają wciąż z silnym związku z klasyczną bakteriologią. Interpretacja tego typu wyników badań nie zawsze jest oczywista. Wysoka czułość używanych testów może przysporzyć kłopotów w interpretacji, dlatego warto znać zasadę i sens badań tego typu.

Znajdź swoją kategorię

2608 praktycznych artykułów - 324 ekspertów - 22 kategorii tematycznych

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.