Co możemy zrobić z biegunką poodsadzeniową? Przegląd doświadczeń z zastosowaniem doustnej szczepionki przeciwko biegunce poodsadzeniowej prosiąt (PWD) - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii
art. sponsorowany

Co możemy zrobić z biegunką poodsadzeniową? Przegląd doświadczeń z zastosowaniem doustnej szczepionki przeciwko biegunce poodsadzeniowej prosiąt (PWD)

Wyniki gospodarstw w Belgii (7, 8)

Obserwacje prowadzono na stadzie 700 loch, w którym odsadzono prosięta w wieku 21 dni ze zdiagnozowanym problemem PWD z powodu F18-ETEC. Porównano wyniki z grupy, która otrzymała szczepionkę i stanowiła trzy kolejne grupy odsadzonych prosiąt, w sumie 3039 sztuk, oraz grupy kontrolnej, tj. cztery kolejne grupy odsadzonych zwierząt, w sumie 4341 sztuk. Jako standardowe leczenie grupowe stosowano 3000 ppm ZnO lub kolistynę – czego nie zastosowano w grupie szczepionej. W porównaniu parametrów zebranych w dniu 0. i 50. dniu od rozpoczęcia obserwacji stwierdzono, że parametr AWDG (średnie dzienne przyrosty masy ciała) był wyższy o 22 g/dobę w grupie szczepionej. Śmiertelność w grupie szczepionej wyniosła 1,65% (wskaźnik zmniejszony z 3,15%). Dodatkowy parametr zużycia leków TI100 (częstość leczenia na 100 świń) został zredukowany o 90%. Podsumowując, szczepienie Coliprotec F4/F18 prowadziło do uzyskania lepszych wyników wzrostu, przy jednoczesnej redukcji śmiertelności i zużycia leków.

Kolejnym stadem z rozpoznanymi problemami z powodu PWD była ferma licząca 800 loch. Zebrano wyniki od trzech grup zwierząt nieszczepionych i pięciu grup zwierząt po szczepieniu szczepionką Coliprotec F4/F18 w 18. dniu życia. Analizowano m.in. czas przebywania na warchlakarni oraz czas do osiągnięcia wagi rzeźnej. W zaszczepionych grupach nastąpił istotny spadek śmiertelności (z 4,3% do 1,9%) oraz parametru TI100 (o 80%). Szczepione świnie mogły zostać poddane ubojowi 7 dni wcześniej przy tej samej końcowej masie ciała.

14 ferm francuskich w zamkniętym cyklu produkcyjnym (9)

Dane zostały zebrane z 14 ferm pracujących w cyklu zamkniętym z historią PWD, reprezentujących 5500 loch, zlokalizowanych we Francji. Szczepionka Coliprotec F4/F18 została zastosowana co najmniej tydzień przed wystąpieniem objawów klinicznych i w wieku minimum 18 dni u prosiąt znajdujących się jeszcze na porodówkach. Na każdej fermie, w okresie poodsadzeniowym, rejestr...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną prenumeratą.
zaloguj się zarejestruj się

Znajdź swoją kategorię

2640 praktycznych artykułów - 324 ekspertów - 22 kategorii tematycznych

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.