Choroba obrzękowa świń – co nowego? - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Choroba obrzękowa świń – co nowego?

Kolibakteriozy świń powodowane przez patogenne szczepy Escherichia coli są wciąż istotnym problemem zdrowotnym i ekonomicznym w hodowli. Infekcje powodowane przez te bakterie mogą dotyczyć prosiąt przede wszystkim w dwóch krytycznych okresach: bezpośrednio po urodzeniu oraz w okresie odłączania od loch, zwykle w wieku 28 dni. Jedną z nich jest tzw. choroba obrzękowa. Została ona po raz pierwszy opisana w Irlandii Północnej w 1938 roku. W 1944 r. zaobserwowano ją w Holandii, a w latach pięćdziesiątych diagnozowano ją także w Afryce, USA i Kanadzie (33). Pierwsze przypadki tej choroby odnotowano w Polsce w 1955 r.

Etiologia i objawy choroby obrzękowej 

Kolibakterioza w przypadku prosiąt w okresie odsadzania może występować w dwóch postaciach: biegunkowej lub choroby obrzękowej (8, 9, 30). Szczepy E. coli izolowane z tych przypadków chorobowych nie zawsze posiadają wspomniane fimbrie adhezyjne. Patogeneza schorzenia, zwłaszcza pierwszy jej etap, tzn. zasiedlanie nabłonka błony śluzowej jelit, nie jest dokładnie poznana, ale przypuszcza się, że również w tym wypadku biorą udział fimbrie adhezyjne (16, 17, 19, 25).

Choroba obrzękowa jest schorzeniem, które dotyczy prosiąt w trakcie dwóch pierwszych tygodni po odłączeniu od lochy. Jest to choroba zakaźna, jednak nie zaraźliwa. Główną przyczyną są chorobotwórcze szczepy bakterii Escherichia coli, które produkują toksyny. W wyniku ich działania u prosiąt ma miejsce tzw. obrzękówka spowodowana zbyt obfitym rozwojem bakterii Escherichia coli (9). Patogeny namnażają się w układzie pokarmowym i zasiedlają jelita. Zaatakowane są także tkanka podskórna oraz mózg. W związku z tym u prosiąt, które nie padły, występuje obrzęk powiek i grzbietu nosa. Obrzęki są efektem uszkodzenia naczyń krwionośnych włosowatych i erytrocytów (4, 5). Pojawiają się w powiekach oczu i podskórzu głowy prosięcia, sekcyjnie są widoczne w tkankach śluzówki i podśluzówki żołądka, jelita cienkiego, okrężnicy i ścianie woreczka żółciowego....

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.
zaloguj się zarejestruj się

Znajdź swoją kategorię

2626 praktycznych artykułów - 324 ekspertów - 22 kategorii tematycznych

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.