Znaczenie mikroflory jelitowej dla stanu zdrowotnego bydła - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Znaczenie mikroflory jelitowej dla stanu zdrowotnego bydła

Badanie składu jelit nowo narodzonych cieląt pozwoliło zrozumieć późniejsze zmiany zachodzące w organizmie tych młodych zwierząt. Taka analiza jest szczególnie ważna, ponieważ dotyczy grup wiekowych bydła, u których nie wykształciły się jeszcze przedżołądki, a flora bakteryjna na przestrzeni kilku pierwszych tygodni życia dopiero się stabilizuje. W jednym z takich badań oceną objęto 18 zdrowych cieląt rasy holsztyno-fryzyjskiej, wszystkie te cielęta były płci męskiej i otrzymywały siarę przez pierwsze 3 dni po urodzeniu. W treści jelita cienkiego wykryto 510 rodzajów bakterii należących do 46 rodzin, a w jego śluzówce 104 rodzaje bakterii, które należały do 38 rodzin. Wyodrębniono dwie główne grupy cieląt – takie, u których dominują bakterie z rodzaju Lactobacillus i takie, u których przeważa rodzaj Bacteroides (10).

Bakterie należące do rodzaju Lactobacillus, czyli bakterie kwasu mlekowego, poza znaną od dawna korzystną funkcją w procesie kiszenia i fermentacji, mają również pozytywny udział w nabywaniu odporności i zapobieganiu chorobom, bowiem wiele gatunków tego rodzaju bakterii wykazuje właściwości probiotyczne. W warunkach naturalnych znajdują się one w przewodzie pokarmowym bydła, a najczęściej wykrywanymi gatunkami są: Lactobacillus (L.) vitulinus, L. ruminis, L. johnsonii i L. murinus (4, 6, 12). Bakterie kwasu mlekowego, m.in. L. plantarum, L. acetotolerans, L. pontis i L. casei pochodzące z kiszonek, są również wykrywane w organizmie bydła, co sugeruje możliwość ich transmisji z kiszonek i zasiedlanie przewodu pokarmowego, potwierdzając istotność ich stosowania w żywieniu zwierząt (3, 14).

Malmuthuge i wsp. w swoich badaniach wykazali, że bakterie z rodzaju Clostridium i Eubacterium były obecne w treści jelita czczego wszystkich badanych cieląt, a Prevotella i Bacteroides – w treści jelita krętego. Ogólnie u wszystkich cieląt obecne były bakterie z rodzaju Lactobacillus, Bacteroides, Prevotella, Bifidobacterium, Clostridium, Streptococcus i ...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną prenumeratą.
zaloguj się zarejestruj się

Znajdź swoją kategorię

2640 praktycznych artykułów - 324 ekspertów - 22 kategorii tematycznych

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.