Wczesne wykrywanie mastitis w automatycznych systemach doju

Wczesne wykrywanie mastitis w automatycznych systemach doju

Automatyczne systemy doju cieszą się coraz większym zainteresowaniem wśród hodowców bydła mlecznego. Niska cena mleka przyczynia się do spadku opłacalności produkcji mlecznej wśród gospodarstw z niewielką liczbą krów. Konsekwencją tych czynników jest powstawanie coraz większych hodowli oraz zmiana systemów doju. Na powiększanie liczebności stad ma również wpływ rosnące zapotrzebowanie na mleko wśród ludności na całym świecie. Intensyfikacja hodowli bydła wraz z doskonaleniem genetycznym krów przyczyniła się w Polsce do ponad 3,5-krotnego wzrostu wydajności mlecznej na przestrzeni ostatnich kilkudziesięciu lat (dane GUS). Oprócz nieustannego wzrostu wydajności mlecznej obserwuje się na terenie całego świata redukcję liczby stad bydła mlecznego oraz wzrost ich liczebności.

Powiększanie wielkości stad powoduje coraz większe nakłady pracy oraz konieczność pozyskania coraz bardziej wykwalifikowanego personelu. Ze względu na wysoką atrakcyjność pracy za granicą coraz więcej wykwalifikowanego personelu decyduje się na wyjazd z naszego kraju. To przyczynia się do znacznego deficytu wśród osób, które mają kwalifikacje do pracy z bydłem mlecznym. Dość częstym zjawiskiem jest przyjmowanie pracy na fermie w charakterze pracy tymczasowej, co przyczynia się do pogorszenia zdrowotności stada. Trudność w pozyskaniu wykwalifikowanych pracowników oraz dodatkowe koszty ich zatrudnienia powodują, że właściciele nawet niewielkich ferm (40-50 krów) coraz częściej decydują się na zakup AMS.

Już od początku lat 70. ubiegłego wieku naukowcy i inżynierowie opracowywali systemy pozwalające zautomatyzować proces doju. Pierwsze działające systemy automatycznego doju sięgają początku lat 90. XX wieku. System ten opierał się na zautomatyzowaniu tylko czynności doju przy pomocy specjalnego ramienia robota (ryc. 1).

Ryc. 1. Ramię robota wraz z osprzętem

Dzisiaj automatyczne systemy doju to nie tylko ramię robota, ale również szereg czujników, które monitorują stan zdrowia krowy o...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.
zaloguj się zarejestruj się

Znajdź swoją kategorię

2636 praktycznych artykułów - 324 ekspertów - 22 kategorii tematycznych

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.