Uwagi na temat metod profilaktyki mastitis krów mlecznych

Uwagi na temat metod profilaktyki mastitis krów mlecznych

Zwalczanie i zapobieganie mastitis krów mlecznych stanowi aktualnie poważny problem w praktyce lekarsko-weterynaryjnej. Biorąc pod uwagę koszty związane ze zwalczaniem i skutkami tej choroby w hodowli krów mlecznych, można zauważyć, że dotychczasowe spojrzenie na patogenezę i profilaktykę mastitis wymaga pewnej modernizacji. W tym celu konieczne jest wykonanie badań na dużej populacji krów mlecznych, których wyniki pozwoliłyby na opracowanie praktycznej instrukcji rozpoznawania tych krów, u których pierwotne uszkodzenie komórek gruczołu mlekowego predysponuje do rozwoju mastitis purulenta.

Wyniki dotychczas opublikowanych badań mikroskopowych tkanki gruczołowej krów z pierwotną endokrynopatią manifestującą się występowaniem adenomiozy/endometriozy – jednoznacznie wskazują na równoczesne, hormonozależne uszkodzenie komórek struktury gruczołu mlekowego (1, 2).

To pierwotne uszkodzenie komórek gruczołu mlekowego, które rozwija się równocześnie z chorobą macicy, nie daje charakterystycznych objawów klinicznych choroby (3). W stanach zaawansowanej, długotrwałej endokrynopatii można zaobserwować obecność zaburzeń w rozrodzie. Są one wynikiem uszkodzenia funkcji jajników, która ma także miejsce w tym zespole endokrynopatii (4).

A jakie mogą być skutki uszkodzenia struktury komórkowej gruczołu? Na podstawie dotychczas wykonanych obserwacji i stwierdzenia zmian w obrazie mikroskopowym tkanki gruczołowej na pierwszy plan wysuwa się efekt uszkodzenia czynności komórek mioepitelialnych i gruczołowych oraz szeroko pojętej równowagi komórkowej w gruczole. Wyrazem zaburzeń funkcjonalnych jest przede wszystkim proces zalegania mleka, czego dowodem jest obecność inkrustowanej solami wapnia wydzieliny gruczołowej (1, 2). Natomiast zaburzenie równowagi komórkowej jest widoczne w postaci proliferacji komórek nabłonka gruczołowego i przewodów wyprowadzających, a także komórek zrębu łącznotkankowego gruczołu.

W związku z tym wydaje się konieczna weryfikacja interpretacj...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.
zaloguj się zarejestruj się

Znajdź swoją kategorię

2635 praktycznych artykułów - 324 ekspertów - 22 kategorii tematycznych

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.