Badanie sekcyjne w 10 krokach - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Badanie sekcyjne w 10 krokach

Zestaw sekcyjny i podstawowe wyposażenie

Przed rozpoczęciem badania powinniśmy upewnić się, że mamy pod ręką dostępne wszystkie niezbędne narzędzia: po pierwsze, ostry nóż, ostrzałkę, nożyczki, niedużą siekierę (opcjonalnie), pęsetę, sześć sterylnych wymazówek bez podłoża i dwa zamykane pojemniki (ryc. 1).

10 kroków w 10 minut

1. Połóż zwłoki na lewym boku (ryc. 2)

W przypadku przeżuwaczy jest to niezwykle istotne, ponieważ wielkość żwacza może utrudniać badanie jamy brzusznej w razie potrzeby.

2. Otwórz stawy kolanowe w celu zbadania jam stawowych (ryc. 3a-c)

W przypadku zdrowych stawów ilość płynu jest minimalna. Przy podejrzeniu zapalenia stawów powinniśmy pobrać próbki do badania w kierunku Mycoplasma bovis lub Histophilus somni, które prócz układu oddechowego mogą kolonizować te tkanki.

3. Odetnij prawą kończynę piersiową (ryc. 4a-b)

Wykonaj cięcie w dole pachowym, pod łopatką, przecinając mięśniozrost. Odegnij kończynę do góry, co pozwoli na łatwy dostęp do klatki piersiowej.

4. Uwidocznij tchawicę, pociągnij cięcie aż do gardła (ryc. 5a-b)

Odizoluj całą tchawicę wraz z gardłem, tak aby było łatwo usunąć tę część układu oddechowego.

5. Otwórz klatkę piersiową (ryc. 6a-b)

Wykonaj długie cięcia w przestrzeniach międzykostnych, tak aby nie uszkodzić płuc. Następnie przetnij żebra wzdłuż linii mostka, co pozwoli na otwarcie klatki piersiowej. U starszych zwierząt może być konieczne wykorzystanie w tym celu siekiery. Żebra najlepiej wyłamać na zewnątrz rękami, tak aby dobrze uwidocznić płuca.

W tym momencie możemy ocenić: płuca, opłucną ścienną i trzewną. Widoczny jest również płyn w jamie opłucnowej, szczególnie jeśli ma patologiczny charakter.

6. Usuń narządy oddechowe (ryc. 7a-b)

Narządy powinny zostać usunięte w całości – od gardła aż do płuc. Wyizolowane narządy połóż na czystej powierzchni, na której łatwo będzie nimi manipulować.

7. Zbadaj tkankę płucną (ryc. 8a-b)

Użyj nożyczek do wykonania kilku głęb...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną prenumeratą.
zaloguj się zarejestruj się

Znajdź swoją kategorię

2633 praktycznych artykułów - 324 ekspertów - 22 kategorii tematycznych

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.