Babeszjoza bydła – realne zagrożenie dla zwierząt w Polsce

Babeszjoza bydła – realne zagrożenie dla zwierząt w Polsce

Babeszjoza jest transmisyjną pasożytniczą chorobą, wywoływaną przez pierwotniaki z rodzaju Babesia, należące do rodziny Babesidae, rzędu Piroplasmida, typu Apicomplexa. Wektorem choroby są kleszcze. Najistotniejszymi gatunkami pajęczaków zdolnymi do przenoszenia babeszjozy są Rhipicephalus annulatus i Rhipicephalus microplus. Występują one przede wszystkim w obszarze klimatu tropikalnego i subtropikalnego.

Czynnik etiologiczny

Babeszjoza, nazywana także: gorączką teksańską, czerwoną gorączką, gorączką odkleszczową lub piroplazmozą, jest chorobą szeroko rozpowszechnioną na całym świecie. Największe straty ekonomiczne powoduje w pogłowiu bydła, zwłaszcza w strefie klimatu tropikalnego i subtropikalnego (1).

Pierwsze doniesienia dotyczące wpływu choroby na populację bydła pochodzą ze Stanów Zjednoczonych. W połowie XIX w., w okresie wzmożonego przemieszczania bydła, zanotowano upadki rzędu 90% na terenie stanów Missisipi, Illinois oraz Kansas. Wprowadzony w roku 1906 r. program zwalczania choroby zakończył się sukcesem dopiero w 1943 r., a wyznaczona wówczas na granicy z Meksykiem strefa kwarantanny obowiązuje do teraz (2-4).

W rozwoju pierwotniaków Babesia sp. można wyróżnić dwa etapy – rozmnażanie bezpłciowe, zachodzące w erytrocytach kręgowca (żywiciela pośredniego), oraz rozmnażanie płciowe, które ma miejsce w organizmie bezkręgowca (żywiciela ostatecznego) (5).

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.
zaloguj się zarejestruj się

Znajdź swoją kategorię

2625 praktycznych artykułów - 324 ekspertów - 22 kategorii tematycznych

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.