Ból – możliwości jego zwalczania oraz sedacja - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Ból – możliwości jego zwalczania oraz sedacja

Sedacja

Poprzez zastosowanie tzw. leków sedujących osiąga się stan stłumienia „systemu czuwania” w tworze siatkowym ośrodkowego układu nerwowego. Efekty sedacji są zależne nie tylko od dawki, ale także od aktualnego stanu pobudzenia pacjenta. U silnie pobudzonych pacjentów efekt uspokajający jest trudny do uzyskania lub wręcz może dojść do pojawienia się działania paradoksalnego w postaci pobudzenia. Ważny jest także fakt, że w przeciwieństwie do środków narkotycznych podwyższanie dawki nie prowadzi do efektu hipnotycznego, lecz do wydłużenia czasu i siły sedacji.

Tab. 1. Dawki leków stosowanych w przeciwbólowej terapii internistycznej

W leczeniu internistycznym, w związku z powyższymi faktami, środki uspokajające stosowane są do uspokojenia psychicznego oraz osiągnięcia stłumienia wegetatywnego.

Lista wskazań do stosowania sedacji u koni jest długa, stosowane są one głównie do zapobiegania odruchom obronnym i bólowi w trakcie badania i stosowania procedur leczniczych.

Wskazaniami do zastosowania sedacji są: badanie i leczenie zębów, badania endoskopowe, Rtg, podkuwanie zakładek i transport, badanie w przypadku silnej kolki, wprowadzanie sondy nosowo-przełykowej, opatrywanie ran itp.

Niesteroidowe leki przeciwzapalne NLPZ

Z praktycznego punktu widzenia w leczeniu bólu u koni od wielu lat podstawą są NLPZ. Do leków najczęściej stosowanych z tej kategorii zalicza się fenylbutazon i flunixin-meglumin. Lekarze praktycy z powodzeniem stosują je w różnych schorzeniach, w tym w leczeniu bólu pochodzącego z przewodu pokarmowego, układu mięśniowo-szkieletowego, a także w przebiegu przypadków okulistycznych. Dobre efekty terapeutyczne daje zastosowanie meloksykamu. Posiłkować się nim można przy leczeniu chorób układu ruchu, a także chorób o podłożu morzyskowym. Dodatkową zaletą jest jego działanie antyendotoksyczne.

Ketoprofen stosowany jest w celu zwalczania bólu kostno-mięśniowego lub pochodzenia trzewnego, wykazuje on również działanie przeciw...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.
zaloguj się zarejestruj się

Znajdź swoją kategorię

2641 praktycznych artykułów - 324 ekspertów - 22 kategorii tematycznych

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.