Biegunki prosiąt ssących i odsadzonych Propozycje działań profilaktycznych i terapeutycznych - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Biegunki prosiąt ssących i odsadzonych Propozycje działań profilaktycznych i terapeutycznych

W grupie prosiąt ssących i odsadzonych biegunki stanowią najważniejszą grupę schorzeń, które są odzwierciedleniem wzajemnych interakcji pomiędzy statusem immunologicznym zwierząt, mikrobizmem środowiska, w którym przebywają, oraz technologią chowu. Diagnostyka, jak i wybór optymalnych strategii zapobiegania biegunkom są trudne ze względu na różnorodność wywołujących je czynników. Zwyczajowo dzielimy je na infekcyjne – powszechnie znane i często opisywane w literaturze fachowej (1, 2, 5, 11, 13, 21) – oraz nieinfekcyjne – których ważności w patogenezie tego schorzenia często nie doceniamy (6, 8, 9). Wśród tych drugich poza higieną pomieszczeń i kojców, w których przebywają zwierzęta, na pierwszy plan wysuwa się temperatura otoczenia.

W środowisku porodówek istnieje permanentny „konflikt interesów” w aspekcie wymagań cieplnych dla loch i prosiąt. Optymalna temperatura otoczenia dla loch powinna mieścić się w przedziale 18-20°C, dla niezabezpieczonych izolacyjną tkanką tłuszczową prosiąt wymagany jest przedział 28-32°C. Jeśli nie zabezpieczymy komfortu cieplnego prosiętom, to mogą pojawić się u nich biegunki. Zbyt wysoka temperatura wpływa na pogorszenie samopoczucia i obniżenie apetytu loch, co pociąga zmniejszenie produkcji mleka, a w konsekwencji większe ryzyko obniżenia tempa wzrostu prosiąt i ich znacznego zróżnicowania pod względem masy ciała w obrębie miotu.

Nie mniej ważną kwestią jest dopilnowanie pobrania optymalnej porcji siary i mleka przez oseski. Z jednej strony dbamy o zabezpieczenie odpornością bierną (przeciwciała), a z drugiej – o dostarczenie składników odżywczych dla szybko rosnących prosiąt. Po odsadzeniu ich wymagania termiczne są nieznacznie niższe – około 26°C – ale w pierwszych dniach po przemieszczeniu do nowych kojców wręcz zaleca się podwyższenie temperatury o 2 stopnie. W tym okresie życia ważnymi kwestiami są: ilość, jakość oraz strawność zadawanej paszy. Często w pierwszym tygodniu po odsadzeniu zalecamy żywienie restrykcyjne...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.
zaloguj się zarejestruj się

Znajdź swoją kategorię

2640 praktycznych artykułów - 324 ekspertów - 22 kategorii tematycznych

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.