Badanie ultrasonograficzne jamy brzusznej u koni – ujęcie praktyczne - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Badanie ultrasonograficzne jamy brzusznej u koni – ujęcie praktyczne

Techniki badania ultrasonograficznego jamy brzusznej

Wyróżnia się 3 główne techniki przeprowadzania badania ultrasonograficznego jamy brzusznej przez powłoki skórne: badanie skrócone, technikę FLASH oraz badanie szczegółowe (2).

Pierwsze z nich ma na celu wykrycie dwóch podstawowych przyczyn ostrych stanów morzyskowych, czyli lewostronnego przemieszczenia okrężnicy przez więzadło śledzionowo-nerkowe oraz skrętu i zawęźlenia jelit cienkich (2). Badanie przeprowadza się w oknie śledzionowo-nerkowym (tab. 1) oraz po wentralnej części jamy brzusznej. Wczesne rozpoznanie ww. patologii umożliwia podjęcie szybkiej interwencji chirurgicznej.

Tab. 1. Okna diagnostyczne w badaniu typu FLASH

Protokół FLASH powstał jako modyfikacja protokołu FAST (Focused Assessment with Sonography in Trauma), stosowanego u ludzi i małych zwierząt w stanach nagłych (2, 3). U koni protokół ten przeprowadza się w celu zdiagnozowania przyczyny i określenia rokowania w chorobach morzyskowych. Jego głównym celem jest wykrycie wolnego płynu w jamie brzusznej oraz zaburzeń motoryki i zmian średnicy jelit. Ze względu na szybkie postępowanie w stanach ostrych badanie to zwykle jest wykonywane bez wcześniejszego golenia pacjenta (3, 7). Badanie przeprowadza się w 7 podstawowych oknach diagnostycznych lub w pięciu obszarach wytyczonych na powierzchni jamy brzusznej (2, 3, 6). Dokładny protokół jest ustalany wewnętrznie w klinikach lub przez lekarzy praktyków. Najczęściej wykorzystywane okna diagnostyczne zlokalizowane są po obu stronach jamy brzusznej (tab. 1) (3). Po stronie lewej wyróżniamy okno żołądkowe umiejscowione pomiędzy 8. a 13. przestrzenią międzyżebrową na wysokości stawu barkowego. Kolejne – to okno śledzionowo-nerkowe znajdujące się w obszarze 17. przestrzeni międzyżebrowej oraz okno słabizny lewej. Po stronie prawej wyróżniamy dwa okna: dwunastnicze (umiejscowione pomiędzy 13. a 17. przestrzenią międzyżebrową na wysokości 1/3 dogrzbietowej części jamy brzusznej) oraz okno ...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.
zaloguj się zarejestruj się

Znajdź swoją kategorię

2641 praktycznych artykułów - 324 ekspertów - 22 kategorii tematycznych

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.