Badanie moczu w diagnostyce laboratoryjnej chorób przeżuwaczy - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Badanie moczu w diagnostyce laboratoryjnej chorób przeżuwaczy

Badanie moczu należy do badań rutynowo wykonywanych w praktyce weterynaryjnej. Niewątpliwymi zaletami tego badania są łatwość pobrania materiału do badań, dostępność prostych i szybkich testów diagnostycznych oraz możliwość wykonania badania bezpośrednio przy pacjencie. Badanie moczu pozwala na ocenę stanu nie tylko układu moczowego, ale również rozpoznanie zaburzeń przemiany mineralnej, przemiany energetycznej oraz równowagi kwasowo-zasadowej. W praktyce terenowej badanie moczu jest przydatne w profilaktyce porażenia poporodowego (przy stosowaniu w żywieniu soli gorzkich) oraz pozwala na rozpoznanie i monitorowanie przebiegu ketozy.

Badanie właściwości fizycznych moczu

W przypadku zwierząt gospodarskich najczęściej zalecamy pobranie próbki moczu przez właściciela lub opiekuna zwierzęcia w trakcie jego wydalania, natomiast rzadziej stosujemy kateteryzację pęcherza moczowego. Sam zabieg cewnikowania pęcherza moczowego jest stosunkowo prosty i nie sprawia problemów, niemniej należy liczyć się z możliwością powikłania w postaci zakażenia układu moczowego (ZUM). Cewnikowanie pęcherza moczowego, mimo że jest przeprowadzone zgodnie z zasadami aseptyki, skutkuje zakażeniem układu moczowego w ponad 20% przypadków. Odsetek zakażeń wzrasta w przypadku używania cewnika wielokrotnego użytku, nawet bardzo staranie mytego i odkażanego.

Laboratoryjna ocena moczu obejmuje badanie jego właściwości fizycznych, chemicznych oraz badanie mikroskopowe osadu. Uzupełnieniem podstawowego badania moczu są badanie bakteriologiczne oraz określenie antybiotykowrażliwości bakterii izolowanych z moczu.

Tab. 1. Właściwości fizyczne prawidłowego moczu u przeżuwaczy

Objętość dobowa moczu

Bardzo często właściciele zwierząt nie zwracają szczególnej uwagi na dobową ilość wydalanego moczu przez zwierzęta. Często wynika to dużej obsady stada i braku możliwości indywidualnej kontroli zwierząt. Jednak na ten parametr należy zwrócić szczególną uwagę w przypadku samców (buhajów, kozłó...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.
zaloguj się zarejestruj się

Znajdź swoją kategorię

2640 praktycznych artykułów - 324 ekspertów - 22 kategorii tematycznych

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.