Antybiotykoterapia u świń – repetytorium. Charakterystyka aminoglikozydów, fluorochinolonów i fenikoli - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Antybiotykoterapia u świń – repetytorium. Charakterystyka aminoglikozydów, fluorochinolonów i fenikoli

Charakterystyka wybranych antybiotyków aminoglikozydowych

Streptomycyna

Mechanizm działania streptomycyny jest typowy dla antybiotyków z tej grupy leków. Jej transport do wnętrza komórki bakteryjnej może być zaburzony przez jony dwuwartościowe (np. jony wapnia), a także przez niskie pH środowiska.

Spektrum działania streptomycyny obejmuje tlenowe bakterie Gram-ujemne, mykoplazmy, mykobakterie oraz niektóre szczepy Staphylococcus aureus. Streptomycynę stosuje się głównie w terapii infekcji dróg oddechowych oraz przewodu pokarmowego wywoływanych przez wrażliwe bakterie (m.in.: Actinobacillus spp., E. coli, Haemophilus spp., Leptospira spp., a także niektóre szczepy Pasteurella spp., Salmonella spp.).

Przy prawidłowym stosowaniu leku, zgodnie ze wskazaniami producentów preparatów, w zasadzie nie stwierdza się toksycznego działania streptomycyny u trzody chlewnej. Streptomycyna może z powodzeniem być stosowana łącznie z penicylinami oraz tetracyklinami, co pozytywnie wpływa na rozszerzenie spektrum antybiotyków.

Dihydrostreptomycyna

Dihydrostreptomycyna działa bakteriobójczo w odniesieniu do drobnoustrojów Gram-ujemnych. Z powodu narastania oporności dihydrostreptomycyna najczęściej stosowana jest w połączeniu ze streptomycyną lub z antybiotykami z grupy penicylin. Zastosowanie mieszaniny ww. antybiotyków powoduje poszerzenie spektrum działania przeciwbakteryjnego preparatu. Antybiotyk ten jest stosowany w terapii infekcji układowych (po podaniu parenteralnym), a doustnie – w zakażeniach przewodu pokarmowego. Dihydrostreptomycyna jest bardziej aktywna w środowisku zasadowym, podobnie jak streptomycyna. Wskazania do stosowania są podobne jak w przypadku streptomycyny.

Spektynomycyna

Spektynomycyna odznacza się szerokim spektrum działania, jednakże przy stosunkowo niewielkiej sile działania przeciwbakteryjnego. Podobnie jak pozostałe antybiotyki z grupy aminoglikozydów, cechuje się słabą wchłanialnością z przewodu pokarmowego. W niewielkim st...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.
zaloguj się zarejestruj się

Znajdź swoją kategorię

2643 praktycznych artykułów - 324 ekspertów - 22 kategorii tematycznych

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.