Analiza moczu jako niezbędna procedura w diagnostyce chorób układu moczowego u koni - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Analiza moczu jako niezbędna procedura w diagnostyce chorób układu moczowego u koni

Ocena parametrów fizycznych moczu

Ocena wizualna

Podstawowe badanie moczu, jakie można wykonać nawet w stajni, to ocena jego koloru, klarowoności/zmętnienia i zapachu. Ocena wizualna moczu powinna być wykonana zaraz po jego pobraniu. Mocz konia znacząco różni się od moczu człowieka czy małych zwierząt, co często budzi niepokój właściciela podczas przypadkowego „przyłapania” konia na mikcji. Prawidłowy kolor moczu u tego gatunku jest bardzo różny – od bladożółtego do ciemnobrązowego (ryc. 3). Najczęściej mocz konia jest także mętny i wizualnie gęsty, ponieważ naturalnie zawiera kryształy w postaci węglanów wapnia oraz śluz (3). Pod koniec mikcji koński mocz może stać się nawet biało-mleczny, co jest wynikiem nagromadzenia w tej partii komponenty śluzowo-krystalicznej (w wyniku grawitacji największa ilość kryształów i śluzu znajduje się na dnie pęcherza moczowego, a ta partia moczu wydalana jest najpóźniej). Wyjątek stanowią źrebięta, u których mocz jest jaśniejszy, klarowny i wodnisty.

Zmiana zabarwienia moczu nazywana jest pigmenturią, a najczęściej obserwowane jest przebarwienie moczu na czerwono lub brązowo. Ta zmiana może być spowodowana obecnością w moczu: czerwonych krwinek, hemoglobiny, mioglobiny, naturalnych utleniaczy i barwników pochodzenia roślinnego (4). Krwiomocz (hematuria) bywa czasem oczywisty do zaobserwowania, jeśli mocz ma silnie czerwoną barwę, widoczne są strużki krwi lub obecne są skrzepy krwi. Jeśli jednak mocz jest tylko zabarwiony krwią, wizualne odróżnienie krwiomoczu od obecności barwników jest niemożliwe i wymaga dalszej analizy laboratoryjnej. Również dodatni wynik na obecność krwi w analizie paskowej nie pozwala na to rozróżnienie.

W celu odróżniania hematurii od pigmenturii mocz najlepiej odwirować. W przypadku krwiomoczu po odwirowaniu można zaobserwować warstwę czerwonych krwinek w sedymencie moczu, zaś supernatant będzie klarowny.

Jeśli jednak wynikiem pigmenturii jest obecność barwników, mocz pozostanie nadal p...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną prenumeratą.
zaloguj się zarejestruj się

Znajdź swoją kategorię

2640 praktycznych artykułów - 324 ekspertów - 22 kategorii tematycznych

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.