Zestaw narzędzi BSAVA PetSavers dla starzejących się psów - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Zestaw narzędzi BSAVA PetSavers dla starzejących się psów

bsava petsavers
fot. istocphoto.com
Ważnym badaniem sfinansowanym ostatnio przez BSAVA PetSavers na Uniwersytecie w Liverpoolu jest projekt badawczy Old Age Pets (OAP), mający na celu pomoc lekarzom weterynarii i klientom w zapewnieniu najlepszej opieki nad psami seniorami i pacjentami geriatrycznymi. Wyniki tych badań zostały teraz przełożone na BSAVA PetSavers Ageing Canine Toolkit.

Psy żyją do dwóch razy dłużej niż 40 lat temu, co ma wpływ na ich zdrowie i samopoczucie. Rozpoznanie chorób u psów często zależy od tego, czy właściciele zgłaszają lekarzowi weterynarii zmiany fizyczne i zmiany w zachowaniu, ale wielu z nich ma trudności z określeniem, co jest „normalną” zmianą związaną z wiekiem (oznaki starzenia się) lub czy oznaki te wskazują na możliwą chorobę, w przypadku której warto skorzystać z porady i leczenia weterynarii. Przypisywanie problemów „tylko starości” może prowadzić do tego, że psy są zgłaszane do lecznicy w zaawansowanym stadium choroby, kiedy leczenie staje się trudniejsze.

Kolorowa lista kontrolna dla właścicieli

Zespół badawczy przeprowadził rozmowy z klientami i specjalistami weterynarii, którzy zasugerowali, że przydatne byłoby opracowanie standardowych narzędzi, które mogłyby być wykorzystane do oceny psa seniora, w tym najczęstszych objawów, na które należy zwrócić uwagę, kiedy należy zwrócić się o poradę do gabinetu weterynaryjnego i pomóc w prowadzeniu dyskusji podczas konsultacji.

Kluczowe wnioski z wywiadów pogłębionych, badań ilościowych i eksploracji danych z bazy SAVSNET zostały wykorzystane do opracowania listy kontrolnej dla klientów do wypełnienia w ramach domowej diagnostyki. Odpowiedzi „tak”, „nie” i „może” są oznaczone zgodnie z kolorami sygnalizacji świetlnej: czerwonym, żółtym i zielonym, aby ułatwić rozpoznanie obszarów budzących niepokój, a klienci są zachęcani do zasięgnięcia porady w swojej praktyce weterynaryjnej w przypadku odpowiedzi czerwonych lub żółtych.

Pytania są pogrupowane na tematy, takie jak „uzębienie”, „poruszanie się” i „zmiany wagi”, które stanowią jedne z głównych powodów wizyt psów seniorów u lekarza weterynarii. Ale lista kontrolna nie unika bardziej wymagających kwestii, takich jak „zachowanie”, „dezorientacja” i „jakość życia”. Osobna sekcja poświęcona jest obawom związanym z delikatnym tematem jakim jest „koniec życia”.

Zestaw narzędzi dla starzejących się psów (ACT)

W celu wsparcia listy kontrolnej opracowano ulotkę dla klientów, zawierającą informacje związane z tematami listy kontrolnej oraz przedstawiającą podstawowe informacje na temat najczęstszych problemów zdrowotnych dotykających psy w podeszłym wieku. Opracowanie to było możliwe dzięki wkładowi Komitetu Zarządzającego PetSavers i zostało zaprezentowane na Kongresie BSAVA 2023.

Ulotka jest dostępna zarówno w wersji drukowanej, jak i cyfrowej (edytowalny pdf), co pozwala klientom wybrać preferowany format. Wspiera ją dwustronny plakat A2 do poczekalni praktyk, który wprowadza do listy kontrolnej i zawiera kod QR, który klienci mogą zeskanować i uzyskać łatwy dostęp do cyfrowej ulotki.

Komunikacja z klientem

Regularne rozmowy i wizyty kontrolne u lekarza weterynarii mogą pomóc w łagodzeniu i zapobieganiu cierpieniu, wcześniejszym rozpoznawaniu chorób i zapewnieniu wysokiej jakości życia starzejących się psów oraz ich dłuższego życia. Dlatego też w ulotce zaleca się przerabianie listy kontrolnej co najmniej co 6 miesięcy, zachowując jej wypełnione wersje w celu porównania, a także dołączenie kilku kopii listy kontrolnej w celu monitorowania psów w miarę ich starzenia się. Niektórzy podopieczni mogą skorzystać z porad i wskazówek RVN lub PCA dotyczących wypełniania listy kontrolnej po raz pierwszy.

Dobra komunikacja z podopiecznymi jest kluczowa dla rozwoju relacji opartej na zaufaniu, które pozwala im szukać porad i jak najlepiej wykorzystać czas konsultacji. Promowanie zestawu narzędzi wśród swoich klientów może pomóc w realizacji tego celu i osiągnięciu jak najlepszych wyników leczenia psów seniorów i geriatrów.

Kolekcja Biblioteki BSAVA

Opieka nad psami seniorami może być wyzwaniem, dlatego BSAVA przygotowała zbiór zasobów wspierających specjalistów weterynarii. Obejmują one artykuły, podcasty, wykłady i rozdziały książek dotyczące informacji od problemów behawioralnych seniorów, spadku funkcji poznawczych do jakości życia i opieki u schyłku życia. Zbiór jest dostępny do końca czerwca pod adresem https://www.bsavalibrary.com/content/supportingthe-bsava-petsavers-ageing-caninetoolkit-act.

Źródło: The BSAVA PetSavers Ageing Canine Toolkit

Czytaj także: Jak odróżnić starość od potencjalnej choroby u psa?

Znajdź swoją kategorię

2609 praktycznych artykułów - 324 ekspertów - 22 kategorii tematycznych

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.