Lekarze weterynarii ostrzegają przed dużym wzrostem liczby przypadków lepto

Lekarze weterynarii ostrzegają przed dużym wzrostem liczby przypadków lepto

Jedno z największych ośrodków skierowań w Wielkiej Brytanii zgłosiło, że liczba leczonych przez niego przypadków leptospirozy wzrosła ponad trzykrotnie od czasu pandemii COVID .

Liczba przypadków choroby obserwowanych przez zespół specjalistów weterynaryjnych Davies w Hertfordshire wzrosła do około 12 rocznie – w porównaniu z dwoma lub trzema przypadkami rocznie przed początek pandemii COVID w 2020 r. Większość zaobserwowanych przypadków dotyczy nieszczepionych psów, ale leczono także co najmniej dwa zaszczepione psy.

Większość psów, które teraz widzimy, to albo nieszczepione, albo psy, które zostały zaszczepione przy użyciu szczepionki L2 – mów- Katherine Clarke, europejska specjalistka chorób wewnętrznych małych zwierząt w Davies. – Niepokojące jest to, że widzieliśmy teraz co najmniej dwa przypadki u psów, które zostały zaszczepione L4.

Psy z leptospirozą mogą wykazywać zmienne objawy kliniczne z powodu niespecyficznej gorączki, letargu, wielomoczu, polidypsji, anoreksji, objawów żołądkowo-jelitowych, tachypnoe, kaszlu (z powodu krwotoku płucnego) czy żółtaczki. Mówiąc dokładniej, u każdego psa objawy mogą być różne, szczególnie u psa z ostrą nerką, hepatopatią cholestatyczną z hiperbilirubinemią lub kombinacją obu.

Biorąc pod uwagę zwiększoną częstość występowania szczepionych psów L2, które zapadają na leptospirozę, zespół medyczny w Davies zdecydowanie zaleca stosowanie czterowalentnej szczepionki (L4) w celu ochrony psów przed jak największą liczbą serowarów – dodaje dr Clarke.

Źródło: https://www.vettimes.co.uk/news/vets-warned-of-big-increase-in-lepto-cases/

Znajdź swoją kategorię

2710 praktycznych artykułów - 324 ekspertów - 22 kategorii tematycznych

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy