Prof. Jan Twardoń został prezesem PTNW - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Prof. Jan Twardoń został prezesem PTNW

Jan Twardoń

Profesor Jan Twardoń został wybrany Prezesem Zarządu Głównego Polskiego Towarzystwa Nauk Weterynaryjnych na lata 2020-2023. Po raz drugi stanowisko to objął naukowiec wywodzący się z wrocławskiego środowiska akademickiego.

Prof. Jan Twardoń to były dziekan Wydziału Medycyny Weterynaryjnej, który specjalizuje się w rozrodzie zwierząt, fizjologii i patologii gruczołu mlekowego. Rok temu został wybrany w skład Rady Towarzystw Naukowych przy Prezydium PAN (na kadencję w latach 2019-2022).

Jak mówi nowy Prezes Zarządu PTNW ‒ Z Towarzystwem jestem związany od zakończenia studiów. Byłem stażystą na wydziale, który kończyłem, a moimi nauczycielami, którzy do PTNW mnie wprowadzili, byli prof. Zbigniew Samborski, prof. Stanisław Raułuszkiewicz i doc. Karol Marcinkowski, którzy kolejno pełnili funkcję przewodniczących wrocławskiego oddziału Towarzystwa i jego sekcji fizjologii i patologii rozrodu. Szlify zdobywałem przy nich, a dokładniej przy organizacji konferencji, szkoleń i seminariów.

Z okazji wyborów w Warszawie odbyła się uroczystość, podczas której prof. Jan Twardoń wspomniał o historii PTNW, a mianowicie, że „Towarzystwo jest spadkobiercą i kontynuatorem tradycji powołanego do życia w 1886 roku Towarzystwa Weterynaryjnego we Lwowie, nazywanego też Galicyjskim i powstałego w 1909 roku Warszawskiego Towarzystwa Weterynaryjnego, które po I wojnie światowej przekształciło się w Polskie Towarzystwo Lekarzy Weterynaryjnych i wydawało miesięcznik „Wiadomości Weterynaryjne”. PTNW utworzono w 1949 roku, ale za dzień jego powstania przyjmuje się 26 lutego 1952 roku, kiedy zatwierdzono statut Towarzystwa.”

Prof. Jan Twardoń jako nowy Prezes Towarzystwa zaprezentował swój program i przedstawił kwestie kluczowe, którymi będzie zajmował się w nadchodzącej kadencji. Są nimi:
  • rozwijanie i upowszechnianie nauk weterynaryjnych w Polsce,
  • inspirowanie prac naukowo-badawczych w zakresie tych nauk oraz inspirowanie i popieranie realizacji programów kształcenia i specjalizacji w zawodzie weterynaryjnym,
  • reprezentowanie polskich nauk weterynaryjnych.

Jak podkreślił ‒ Najważniejsze jest upowszechnianie najnowszej wiedzy nie tylko wśród lekarzy weterynarii czy studentów, ale też w społeczeństwie. Najbliższy Kongres Nauk Weterynaryjnych, organizowany co cztery lata, odbędzie się za rok, w listopadzie. Ale uważam, że powinniśmy jako całe środowisko podjąć wyzwanie i co roku organizować jedną międzynarodową konferencję, na której spotykaliby się najlepsi naukowcy z kraju i zagranicy. Tu oczywiście wiele do powiedzenia mają oddziały Towarzystwa i sekcje, bo to one mogą i powinny nadawać większą rangę swoim działaniom, a więc proponować tematy konferencji i gości.

Prof. Jan Twardoń zapowiedział również, że zamierza organizować co roku międzynarodową konferencję „Młodych naukowców”, by ich uaktywnić i by doktoranci oraz asystenci mogli przedstawiać w trakcie jej trwania swoje prace.

Równie ważne jest inspirowanie prac naukowo-badawczych w dyscyplinie „weterynaria”. Musimy znaleźć do tego odpowiednie narzędzia, zdobyć finanse. Kluczowa jest współpraca z Komitetem Nauk Weterynaryjnych i Biologii Rozrodu PAN, a przed nowym redaktorem naczelnym „Medycyny Weterynaryjnej”, jego zastępcą oraz całą Radą Programową jest zadanie sprostania z jednej strony wymogom, jakie stawiamy nowoczesnemu pismu, a z drugiej zapisom Ustawy 2.0 o szkolnictwie wyższym – dodaje.

Prezes PTNW mówił również o wyzwaniach z jakimi zmagają się obecnie wszystkie obszary edukacji w całym kraju.

Wspomniał o przeniesieniu zajęć w tryb online z powodu pandemii koronawirusa, w związku z tym została powołana sekcja innowacyjnej edukacji w weterynarii. We współpracy z Komisją ds. Specjalizacji Lekarzy Weterynarii oraz Krajową Izbą Lekarsko-Weterynaryjną rozpoczęto prace nad stworzeniem systemu opiniowania prac i przedsięwzięć z zakresu nauki, dydaktyki i kształcenia podyplomowego lekarzy weterynarii.

Zadań na najbliższą kadencję naprawdę jest dużo. To nie tylko kwestia zdalnego nauczania, które dla nas wszystkich jest wyzwaniem, a w weterynarii wybitnie wręcz. To też dostosowanie rozwiązań prawnych i systemu finansowania społecznego ruchu naukowego w Polsce do przepisów Unii Europejskiej, a więc i naszego Towarzystwa. To kwestia bezpieczeństwa finansowego, utrzymujemy się z darowizn, składek, dotacji, opłat wnoszonych na konferencje. Musimy zacząć szukać nowych źródeł, zwłaszcza jeśli chcemy, mówić górnolotnie, rozwinąć skrzydła ‒ dodał prof. Jan Twardoń.

Profesora zapytano również o to jaki postawił sobie cel w związku z objęciem przez niego stanowiska prezesa PTNWPrzede wszystkim to dla mnie osobiście ogromne wyróżnienie, tym bardziej, że objąłem tę funkcję niemalże pół wieku po innym wrocławianinie, wybitnym naukowcu profesorze Badurze. Ale to też zadanie do wypełnienia. Dlatego też chciałbym, aby Polskie Towarzystwo nauk Weterynaryjnych było dla nas, lekarzy medycyny weterynaryjnej, naukowców i praktyków, miejscem interesujących spotkań, przestrzenią rozwoju osobistego, realizowania pasji i poszerzania wiedzy, ale także miejscem wypełniania podjętych zobowiązań.



Źródło: Prof. Jan Twardoń prezesem Polskiego Towarzystwa Nauk Weterynaryjnych

Czytaj także: Lekarz weterynarii zdobywcą Nagrody Literackiej Nike

Znajdź swoją kategorię

2608 praktycznych artykułów - 324 ekspertów - 22 kategorii tematycznych

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.