Lekarz weterynarii zdobywcą Nagrody Literackiej Nike - Vetkompleksowo - serwis Weterynarii w Praktyce

Lekarz weterynarii zdobywcą Nagrody Literackiej Nike

radosław rak
Lek. wet. Radosław Rak, na co dzień pracujący w Przychodni Weterynaryjnej Sławomira Szpeyera w Krakowie, w niedzielę 4 października został laureatem 24. Nagrody Literackiej Nike za powieść „Baśń o wężowym sercu albo wtóre słowo o Jakóbie Szeli”, która została uznana najlepszą książką minionego roku.

Jak możemy przeczytać na portalu lubimyczytać.pl:

Baśń jest próbą stworzenia na nowo mitologii Galicji. Nie jest powieścią historyczną, i choć napisana z dużym szacunkiem dla ówczesnych realiów społecznych, obyczajowych i politycznych, to zawieszona pozostaje między historią a mitem. Wyrasta z legend, w które obrosła postać chłopskiego przywódcy – tych prawdziwych i tych stworzonych przez Radka Raka.

Śledzimy losy młodego Kóby Szeli, wzrusza nas miłość, jaką obdarzyła go Żydówka Chana, czujemy razy pańskiego bata, przeżywamy zauroczenie zmysłową Malwą, wędrujemy przez krainę baśni, żeby zamieszkać we dworze i poczuć zapach krwi rabacji 1846 roku.

Radek Rak napisał powieść o dobru i złu, które czają się w każdym z nas, o nierównych szansach, o Galicji i o Polsce. Powieść pełną rozbuchanego erotyzmu, ironii i humoru, nakarmioną mrokiem ludzkich serc.


Jak mówił w niedziele przewodniczący jury Paweł PróchniakTa książka to klechda i jak każda klechda jest trumfem wyobraźni i dotyka twardej rzeczywistości, prawdziwego świata. Snuje historie nie z tej ziemi, jednocześnie opowiada o czymś, co drzemie w realnej historii, w naszej wspólnej podświadomości, w podglebiu języka, którym mówimy.

Nagroda Literacka Nike przyznawana jest rokrocznie za najlepszą książkę ubiegłego roku. Celem Nagrody Literackiej Nike jest promocja polskiej literatury, a udział w konkursie biorą wszystkie gatunki literackie. Fundatorem nagród są: Gazeta Wyborcza i Fundacja Agory. Zwycięzca otrzymuje statuetkę i 100 tysięcy złotych.Redakcja czasopisma „Weterynaria w Praktyce” składa Panu Radosławowi Rakowi serdeczne gratulacje!

Źródło: Nagroda Nike 2020 przyznana. Trafiła do Radka Raka

Czytaj także: Targi VetMedica i Kongres VetForum przeniesione na 2021 rok

radosław rak

Komentarze

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.