Lew Finlandii dla Polski

Lew Finlandii dla Polski

Ustanowiony 11 września 1942 r. przez prezydenta Risto Ryti Order Lwa Finlandii jest odznaczeniem nadawanym obywatelom Finlandii oraz cudzoziemcom za wybitne zasługi cywilne, a w czasie wojny za zasługi wojenne. Niedawno do grona Polaków uhonorowanych tym odznaczeniem dołączył Andrzej Koncki, szef Orion Pharma Animal Health w Polsce.

Jak doszło do tego, że znalazł się Pan w tym zacnym gronie?

Wśród wyróżnionych Orderem Lwa Finlandii znajdują się osobistości reprezentujące przeróżne dziedziny, poczynając od świata nauki, przez sztukę, a na biznesie skończywszy. W moim przypadku z wnioskiem o nadanie orderu wystąpiła firma Orion Pharma, której polskim działem Animal Health mam przyjemność kierować od jego początków w 2007 roku. Przy tej okazji chciałbym podkreślić, że aczkolwiek wyróżnienie trafiło do mnie, to jest ono sposobem uhonorowania przez państwo fińskie wysiłków wszystkich polskich koleżanek i kolegów, którzy przez lata pracowali wraz ze mną nad osiągnięciem sukcesu firmy na polskim rynku weterynaryjnym. Dlatego korzystam z okazji, aby raz jeszcze serdecznie podziękować moim współpracownikom za ich wsparcie.

Z czego wynika fakt, że związał Pan swoją karierę zawodową na blisko 17 lat właśnie z fińskim biznesem?

Praca w dziale weterynaryjnym polskiego oddziału Orion Pharma dała mi unikalną okazję na stworzenie czegoś od zera. Takie doświadczenie jest dane nielicznym i prowadzi do powstania silnego związku emocjonalnego z tym „dziełem”, które się tworzy. Dla mnie jako lekarza weterynarii z wykształcenia nie bez znaczenia był też fakt, że w Orionie zajmujemy się wprowadzaniem na rynek wielu innowacyjnych produktów, które dostarczają nowych możliwości leczenia oraz tworzą nowe segmenty rynku. Kolejna sprawa to atmosfera i podejście samej firmy, które znalazło odzwierciedlenie w przyznaniu mi odznaczenia państwowego. Może najlepiej oddają to słowa innego pracownika Oriona, mojego wieloletniego kolegi z Węgier dr László Bozzay:
,,Muszę przyznać, że Finlandia i Orion reprezentują coś wyjątkowego w naszej branży. Pracując wiele lat dla firm węgierskich, kuwejckich, holenderskich i amerykańskich, nigdy nie spotkałem się z tego typu kulturą okazywania uznania.”

Jakie podejmuje Pan działania na rzecz promocji Finlandii w Polsce?

To działa w dwie strony. Sympatia do Finów i ich kraju sprawia, że w Finlandii staram się mówić o Polsce, a w Polsce o Finlandii. Takie zachowanie przychodzi mi w naturalny sposób, chociażby dlatego, że w najnowszej historii naszych krajów pojawia się wiele podobieństw. Do tego dochodzi oczywiście moja działalność zawodowa, w ramach której na co dzień zajmuję się promocją fińskiej myśli naukowej i innowacji, która, biorąc pod uwagę wielkość populacji, jest naprawdę imponująca.

W jaki sposób otrzymane wyróżnienie wpłynie na Pańską dalszą działalność?

Oczywiście takie wyróżnienie bardzo motywuje i wzmacnia lojalność wobecpracodawcy. A ponieważ na horyzoncie rysuje się wiele ciekawych wyzwań, to planuję kontynuować moją karierę zawodową w Orion Pharma, pracując wspólnie z moim zespołem nad dalszym rozwojem firmy i wzmacnianiem jej pozycji na rynku polskim. Rozwój biznesu to jedno, ale, co ważne, dbamy jednocześnie o propagowany przez firmę work-life-balance, co skutkuje tym, że nasi pracownicy zostają z nami na długie lata, czego również ja jestem przykładem.

Serdeczne gratulacje!
Dziękuję za rozmowę.

Opracowała: Magdalena Faryniak

Znajdź swoją kategorię

2710 praktycznych artykułów - 324 ekspertów - 22 kategorii tematycznych

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy