Lekooporne bakterie mogą występować częściej u lekarzy weterynarii - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Lekooporne bakterie mogą występować częściej u lekarzy weterynarii

Wyniki najnowszego badania sugerują, że pracownicy weterynarii w Holandii mogą być nosicielami niektórych bakterii lekoopornych w dwukrotnie większym stopniu niż ludzie spoza branży.

Jak można przeczytać w komunikacie Europejskiego Towarzystwa Mikrobiologii Klinicznej i Chorób Zakaźnych (European Congress of Clinical Microbiology and Infectious Diseases) ‒ Wyniki opublikowane w sesji plakatowej podczas Europejskiego Kongresu Mikrobiologii Klinicznej i Chorób Zakaźnych, który odbył się 9-12 lipca, wskazują, że około 10% badanych pracowników weterynaryjnych było skażonych szczepem Escherichia coli lub Klebsiella pneumoniae wytwarzającym beta-laktamazy o rozszerzonym spektrum działania.

Jak wynika z udostępnionego przez ECCMID fragmentu streszczenia plakatu, zwierzęta są rezerwuarem bakterii opornych na środki przeciwdrobnoustrojowe, które wytwarzają ESBL lub plazmidowe beta-laktamazy AmpC, a naukowcy badali związek pomiędzy zawodowym kontaktem ze zwierzętami a odsetkiem pracowników będących nosicielami takich lekoopornych bakterii.

W ramach badania naukowcy z holenderskiego Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego i Środowiska zebrali próbki kału od 482 lekarzy weterynarii, techników weterynaryjnych i asystentów weterynaryjnych i przebadali je na obecność E. coli i K. pneumoniae z bakteriami wytwarzającymi ESBL.

Wyniki wskazują, że pracownicy weterynaryjni, którzy podróżowali do Afryki, Azji lub Ameryki Łacińskiej w ciągu ostatnich sześciu miesięcy byli czterokrotnie bardziej narażeni na nosicielstwo bakterii z genami produkującymi ESBL, a ci, którzy mieli problemy z żołądkiem lub jelitami w ciągu ostatnich czterech tygodni byli dwukrotnie bardziej narażeni na zakażenie bakteriami wykazującymi ekspresję genów ESBL.

Jednak czynniki te oraz wcześniejsze stosowanie środków przeciwdrobnoustrojowych nie były wystarczające, aby wyjaśnić częstsze występowanie bakterii wytwarzających ESBL wśród pracowników weterynaryjnych ‒ i wydaje się wysoce prawdopodobne, że kontakt zawodowy ze zwierzętami w środowisku opieki zdrowotnej nad zwierzętami może powodować rozsiewanie i przenoszenie patogenów opornych na wiele leków ‒ można przeczytać w komunikacie.

Źródło: Study: Drug-resistant bacteria may be more common in veterinary workers

Czytaj także: POLPROWET – poznaj nowego sekretarza generalnego stowarzyszenia

Znajdź swoją kategorię

2780 praktycznych artykułów - 324 ekspertów - 22 kategorii tematycznych

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy