POLPROWET – poznaj nowego sekretarza generalnego stowarzyszenia - Vetkompleksowo - serwis Weterynarii w Praktyce

POLPROWET – poznaj nowego sekretarza generalnego stowarzyszenia

Jedno zdrowie – tak można zdefiniować nową strategię stowarzyszenia POLPROWET, skupiającego producentów leków weterynaryjnych. Prawidłowe leczenie zwierząt zarówno hodowlanych, jak i domowych ma ogromny wpływ także na zdrowie ludzi. Stowarzyszenie w ramach współpracy z AnimalHealthEurope zamierza popularyzować wiedzę na temat prawidłowego wykorzystania leków weterynaryjnych i ich znaczenia dla zdrowia publicznego Polaków. Za realizację strategii będzie odpowiedzialny Radosław Knap, który objął funkcję sekretarza generalnego stowarzyszenia.

Radosław Knap to doświadczony manager, który przez ostatnie kilkanaście lat kształtował obraz miejsc handlu i usług jako dyrektor generalny Polskiej Rady Centrów Handlowych. W ramach swojej bieżącej działalności będzie odpowiedzialny za propagowanie idei #OneHealth #JednoZdrowie oraz reprezentowanie członków stowarzyszenia w pracach legislacyjnych związanych z regulacjami w zakresie zdrowia publicznego, zwłaszcza dotyczących stosowania leków weterynaryjnych. Nowy sekretarz generalny stowarzyszenia został także powołany do zarządu AnimalHealthEurope, reprezentując polskie interesy na międzynarodowym forum w Brukseli

– Przed nami ogromne wyzwanie dotyczące budowania świadomości roli, jaką odgrywają stosowane powszechnie w rolnictwie i wśród zwierząt domowych leki, w tym szczepionki. Zadaniem producentów tych leków jest edukacja społeczna w tym zakresie oraz podpowiadanie rozwiązań, które mają jeden cel – zdrowie publiczne ludzi, jak i zwierząt oraz ochronę środowiska naturalnego – mówi Radosław Knap. – Dla całej branży weterynaryjnej w Europie kluczowe jest dostosowanie do nowego rozporządzenia unijnego 2019/6 w sprawie weterynaryjnych produktów leczniczych i uchylającego dyrektywę 2001/82/WE. Zacznie ono obowiązywać w styczniu 2022 roku, dlatego ważny jest udział w konsultacjach w ramach wypracowania regulacji krajowych w tym zakresie – dodaje.

O krok przed…

Jak pokazują najnowsze europejskie badania, aż 74% respondentów uważa, że lepiej zapobiegać chorobom zwierząt niż je leczyć. Z kolei raport NIK alarmuje, że stosowanie antybiotyków w rolnictwie odbywa się na dużą skalę i może prowadzić do poważnych konsekwencji w postaci rozwoju odpornych na leki bakterii. Przedstawiciele branży leków weterynaryjnych zrzeszeni w POLPROWET jasno mówią o konieczności racjonalnego wykorzystania leków weterynaryjnych, ale również ograniczenia stosowania leków w rolnictwie właśnie z uwagi na zdrowie publiczne.

POLPROWET reprezentuje 14 wiodących polskich producentów leków i szczepionek dla zwierząt, obejmując 80% polskiego rynku. Reprezentanci branży zrzeszeni w stowarzyszeniu na co dzień zapewniają lekarzom weterynarii narzędzia do opieki nad milionami zwierząt w Polsce. Organizacja ta współpracuje ze swoim europejskim odpowiednikiem Animal Health Europe, realizując wspólne statutowe cele.

Komentarze

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.