14 listopada ‒ Dzień Walki z Cukrzycą - Vetkompleksowo - serwis Weterynarii w Praktyce

14 listopada ‒ Dzień Walki z Cukrzycą

cukrzycą
fot. istock
Światowy dzień cukrzycy ustanowiony przez Międzynarodową Federację Diabetologiczną (IDF) oraz Światową Organizację Zdrowia (WHO) obchodzony jest od 1991 roku. Powstał w odpowiedzi na rosnącą liczbę zachorowań. Data 14 listopada nawiązuje do urodzin kanadyjskiego chirurga Frederica Bantiga, który odkrył insulinę w 1921 roku. Celem Dnia Walki z Cukrzycą jest zwiększenie świadomości ludzi na temat objawów, przyczyn, sposobu leczenia, ale i powikłań związanych z tą chorobą. Dzień ten obchodzony jest w ponad 160 krajach na całym świecie przez organizacje, stowarzyszenia, lekarzy, chorych i wszystkich zainteresowanych tym tematem.

Organizacją, która prężnie działa w temacie cukrzycy jest Międzynarodowa Federacja Diabetologiczna (IDF), która ogłosiła temat i hasło przewodnie Światowego Dnia Cukrzycy 2022. Tematem na lata 2021-2023 jest „Dostęp do opieki diabetologicznej”, a tegorocznym hasłem „EDUKACJA CHRONI NASZE JUTRO”.

Liczba ludzi, ale i zwierząt dotkniętych tą chorobą rośnie z roku na rok, dlatego tak ważne jest by wiedzieć jak zdiagnozować cukrzycę u swojego pacjenta i jak poprowadzić jego leczenie. Istotna jest również edukacja opiekunów zwierząt, jak postępować z pacjentem diabetologicznym w domu by zachować jego zdrowie i uniknąć powikłań związanych z zachorowaniem.

To dobry dzień na zgłębianie swojej wiedzy na ten temat, dlatego polecamy naszym czytelnikom materiały związane z cukrzycą u zwierząt towarzyszących:

Komentarze

Znajdź swoją kategorię

1983 praktycznych artykułów - 324 ekspertów - 22 kategorii tematycznych

reklama

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.