Żywienie szczeniąt i psów młodych - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Żywienie szczeniąt i psów młodych

VET_PERSONEL_2_16_vet_zywienie_ZYWIENIE_SZCZENIAT_I_PSOW_MLODYCH_Thinkstock-470406745
fot. Thinkstock

Dieta stosowana w ciągu pierwszych 6. miesięcy życia szczenięcia jest niezwykle ważna dla jego rozwoju. To, jak poprawne będzie żywienie szczeniąt w tym czasie, znajdzie odzwierciedlenie w dorosłym życiu psa. Wskazane jest, by personel weterynaryjny informował właścicieli o potrzebie regularnego kontrolowania przyrostów masy ciała oraz ocenie kondycji psa.

Na prawidłowy rozwój szczeniąt mają wpływ nie tylko czynniki genetyczne i środowiskowe, ale także stosowana dieta. W ciągu pierwszych 6 miesięcy życia szczenięcia prawidłowe karmienie odgrywa kluczową rolę w kształtowaniu wyglądu i budowy ciała poprzez oddziaływanie na czynności wszystkich układów organizmu, m.in. układów kostnego i odpornościowego. Proces wzrostu u psów przebiega bardzo szybko w porównaniu z innymi gatunkami zwierząt i człowiekiem – w momencie osiągnięcia przez psa dojrzałości jego masa zwiększa się 40 do 50 razy w porównaniu z masą ciała po urodzeniu.

Tempo wzrostu psów oraz wiek, w którym osiągają dojrzałość, zależą od ich rasy i rozmiarów jako dorosłych osobników. Psy ras dużych i olbrzymich osiągają docelową masę ciała w wieku od 12 do 18 miesięcy, podczas gdy rasy małe i miniaturowe – zazwyczaj pomiędzy 7. a 12. miesiącem życia. W okresie dojrzewania somatycznego budowa i przyszłe funkcjonowanie tkanki kostnej w dużym stopniu zależą od diety (szczególnie kości długich i stawów kończyn).

Zatem szczególnej uwagi wymagają szczenięta ras dużych, których masa ciała osiąga w dorosłym wieku 26-45 kg (np. owczarek niemiecki, doberman), i ras olbrzymich, których masa ciała sięga > 45 kg (np. mastiff angielski czy nowofundland). Ważne jest, aby dieta szczenięcia była odpowiednio zbilansowana, a więc odpowiadała bieżącym potrzebom organizmu, związanym ze wzrostem i z rozwojem (czyli dostarczała wszystkich składników pokarmowych oraz niezbędnej ilości kalorii).

Dla większości szczeniąt w wieku 7-8 tygodni kończy się okres karmienia mlekiem matki. W tym też czasie trafiają do nowych domów i opiekunów. Aby ograniczyć stres spowodowany zmianą środowiska, należy przez pierwsze 14 dni stosować to samo żywienie co u hodowcy/poprzedniego właściciela.

W 6.-7. tygodniu życia szczenię powinno być karmione 4-5 razy dziennie. Od 8. tygodnia do 12. miesiąca zwierzę powinno dostawać pokarm w 3-4 porcjach na dzień (po 6. miesiącu – 2-3 podania). Stosowany pokarm musi charakteryzować się wysoką strawnością (> 80%) oraz optymalną kalorycznością.

Znajdź swoją kategorię

2606 praktycznych artykułów - 324 ekspertów - 22 kategorii tematycznych

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.