Żywienie po zabiegach operacyjnych na jamie brzusznej - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Żywienie po zabiegach operacyjnych na jamie brzusznej

Podobne do glutaminy działanie na układ immunologiczny ma arginina, co związane jest z wzajemnym nakładaniem się ich szlaków metabolicznych. Arginina jest również niezbędnym aminokwasem, na który zapotrzebowanie wzrasta w czasie stresu metabolicznego. Podaż argininy u pacjentów po zabiegach zwiększa syntezę tlenku azotu oraz odpowiedź mitotyczną limfocytów obwodowych. W zawiązku z tym obniża się odsetek poinfekcyjnych powikłań, a tym samym skraca się czas hospitalizacji (6). Niemniej jednak, ponieważ arginina występuje w standardowych roztworach aminokwasowych, jej dodatkowa suplementacja jest zbędna, szczególnie wówczas, gdy roztwory zawierają również glutaminę, która zwiększa endogenną syntezę argininy z cytruliny (6).

Bardzo istotną immodulującą funkcję odgrywają nukleotydy, które biorą udział praktycznie we wszystkich procesach biochemicznych, jako nośniki energii (np. ATP), regulatory metaboliczne (np. cAMP) czy koenzymy (np. CoA) itp. W badaniach eksperymentalnych podaż w diecie nukleotydów zwiększyła liczbę limfocytów T pomocniczych, ekspresję IL-2 oraz jej receptorów w śledzionie. Nukleotydy wspomagają również proces zdrowienia tkanek po urazie oraz trofizm śluzówki jelit. Niemniej jednak nie można rozpatrywać ich działania oddzielnie, nie uwzględniając pozostałych czynników immunomodulujących, takich jak: wielonienasycone kwasy tłuszczowe z grupy omega-3, witaminy (A, B6, B12, C, D, E) czy minerały (Fe, Cu, Zn, Se) (6).

W okresie okołooperacyjnym nie stosuje się wyłącznie jednego rodzaju diety, typu recovery, choć ta jest zasadniczo najbardziej polecana. Niemniej jednak w przypadku standardowych zabiegów na jamie brzusznej, np. sterylizacji, kiedy do zabiegu kwalifikowane jest zwierzę zdrowe, młode, bez jakichkolwiek problemów zdrowotnych, modyfikacja diety jest zazwyczaj związana z czasowym ograniczeniem podawanej ilości oraz następującą po zakończeniu okresu rekonwalescencji zmianą diety na karmę o obniżonej kaloryczności. Jeżeli natomiast zwi...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.
zaloguj się zarejestruj się

Znajdź swoją kategorię

2640 praktycznych artykułów - 324 ekspertów - 22 kategorii tematycznych

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.