Żywienie psów rosnących ras dużych – cz. II - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Żywienie psów rosnących ras dużych – cz. II

W jaki sposób wprowadzić nowy model żywienia u młodych psów? 

Wybór modelu żywienia szczenięcia może nastąpić już w czwartym tygodniu życia. Można wtedy raz dziennie podsuwać szczeniakowi nowy stały pokarm. Ilość powinna być niewielka, taka, którą szczenię zje jednorazowo, oraz taka, która nie zakłóci/nie zmniejszy ilości wyssanego mleka od suki. Hodowcy – bowiem na tym etapie rozwoju tylko oni mają do czynienia z tak młodymi szczeniakami – preferują podawanie wysokogatunkowego mięsa cielęcego, wołowego, bardzo dokładnie zmielonego, oraz niewielkich ilości twarogu (najlepiej nie kwaśnego). Ważna informacja dotycząca szczególnie żywienia szczeniąt – chociaż w dorosłym życiu psa też istotna: każdy pokarm, który podajemy szczenięciu/psu, musi mieć temperaturę pokojową. Szczególnie w młodym wieku wykluczone jest podawanie pokarmu zimnego „prosto z lodówki”.

Temperatura pokarmu staje się dodatkowym czynnikiem wpływającym na odbiór sensoryczny nowego pokarmu oraz może zakłócać ssanie mleka przez szczeniaka. Dodatkowym czynnikiem, który musi być uwzględniony, gdy wykorzystujemy surowe mięso w żywieniu szczenięcia/psa, jest ryzyko zatruć pokarmowych. Mięso nieświeże, pochodzące z nieznanego źródła, może być źródłem zakażenia mikrobiologicznego, doprowadzając np. do biegunki, której skutki dla młodego organizmu są bardzo niebezpieczne.

Układ pokarmowy szczeniąt, mimo że wcześniej nie zetknął się z tego typu pokarmem, jest w stanie sobie z nim poradzić. Wysoka aktywność enzymów proteolitycznych pozwoli na strawienie i wchłonięcie produktów trawienia w jelicie cienkim. Dodatkowo pojawienie się stałego pokarmu stymuluje warstwę nabłonkową przewodu pokarmowego do szybkiego wzrostu i liczniejszych podziałów, dzięki czemu szybciej powstają charakterystyczne kosmki jelitowe, których głównym zadaniem jest zwiększenie powierzchni wchłaniania składników odżywczych. 

Wbrew powszechnym opiniom jest to także moment na wprowadzenie do jadłospisu szczenięcia do...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.
zaloguj się zarejestruj się

Znajdź swoją kategorię

2640 praktycznych artykułów - 324 ekspertów - 22 kategorii tematycznych

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.