Wybrane suplementy w żywieniu psów i kotów – kwasy tłuszczowe, pro- i prebiotyki - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Wybrane suplementy w żywieniu psów i kotów – kwasy tłuszczowe, pro- i prebiotyki

W odróżnieniu do tłuszczów nasyconych, MUFA wykazują pozytywny wpływ na profil lipidowy ludzi i zwierząt, obniżając stężenie cholesterolu całkowitego i LDL (1, 5) oraz podwyższając cholesterol HDL (5). W badaniach przeprowadzonych na otyłych osobach zaobserwowano ujemną korelację między spożyciem MUFA, w tym kwasu oleinowego C18:1, a stężeniem cholesterolu całkowitego we krwi i w cholesterolu LDL, a także kwasu C17:1 a stężeniem cholesterolu LDL. Potwierdziło to teorię Sundram i wsp. (24), która mówi, że kluczową rolę w oddziaływaniu kwasów tłuszczowych na profil lipidowy organizmu odgrywa ich struktura chemiczna.

Kwasy tłuszczowe uwodornione lub zestryfikowane podwyższają stężenie lipoprotein o niskiej gęstości (LDL) w porównaniu do form niezmodyfikowanych nasyconych kwasów tłuszczowych.

Natomiast w badaniach Połać i wsp. (19) wykazano ujemną korelację pomiędzy MUFA a stężeniem cholesterolu całkowitego i cholesterolu LDL, przy jednoczesnym braku korelacji z frakcją cholesterolu HDL.

Stwierdzono również ujemną korelację pomiędzy kwasem C18:1n-9 a całkowitym stężeniem trójglicerydów (TC) i cholesterolu LDL w tkance tłuszczowej podskórnej i dodatnią korelację z HDL w tkance tłuszczowej sieci. Dane te wydają się potwierdzać protekcyjną rolę MUFA w etiopatogenezie choroby wieńcowej u ludzi (30). U zwierząt problem arteriosklerozy nie jest tak powszechny, a dysregulację gospodarki lipidowej oraz zmiany miażdżycowe obserwuje się głównie u zwierząt z zaburzeniami metabolicznymi (otyłość, cukrzyca, niedoczynność tarczycy) (16, 27).

Zagadnienie to nie obejmuje jednak zwierząt transgenicznych (myszy, szczury, psy i koty), u których nawet bez stosowania diety „miażdżycowej” (dieta z wysoką zawartością tłuszczów nasyconych oraz w konfiguracji „trans”) można wywołać zmiany arteriosklerotyczne czy zawał mięśnia sercowego (6, 16).

Najbardziej znanymi i zarazem niezbędnymi składnikami (tzw. witamina F) diety ludzi i zwierząt są tzw. niezbędne nienasycone kw...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.
zaloguj się zarejestruj się

Znajdź swoją kategorię

2641 praktycznych artykułów - 324 ekspertów - 22 kategorii tematycznych

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.