Wybrane suplementy w żywieniu psów i kotów – kwasy tłuszczowe, pro- i prebiotyki - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Wybrane suplementy w żywieniu psów i kotów – kwasy tłuszczowe, pro- i prebiotyki

Najważniejszą substancją odżywczą, poza wodą, w żywieniu zwierząt jest energia, której najefektywniejszym źródłem są tłuszcze, dostarczają one bowiem ponad 2 razy więcej energii niż węglowodany czy białka. Tłuszcze stanowią również materiał zapasowy i dostarczają niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych (NNKT) i witamin rozpuszczalnych w tłuszczach (A, E, D, K). Bardzo istotną rolę przypisuje się tłuszczom jako nośnikom smakowitości. Niemniej jednak w suplementach diety wykorzystuje się najczęściej aktywne działanie kwasów tłuszczowych i witamin.

Kwasy tłuszczowe, ze względu na przewagę grupy hydrofobowej nad hydrofilową, są nierozpuszczalne w wodzie i mają neutralne pH. W zależności od obecności i liczby wiązań nasyconych dzielimy je na kwasy tłuszczowe nasycone i nienasycone (3, 30).

Nasycone kwasy tłuszczowe (SFA – Staurated Fatty Acids) składają się zazwyczaj z maks. 10 atomów węgla i nie zawierają wiązań podwójnych. W przyrodzie występują pod postacią tłuszczów stałych, nielotnych i nierozpuszczalnych w wodzie. Najbardziej typowym ich źródłem są mięsa i produkty pochodzenia zwierzęcego (wołowina, jagnięcina, wieprzowina, słonina, smalec, pełnotłuste mleko, masło, śmietana, sery żółte o dużej zawartości tłuszczu) oraz oleje roślinne (olej kokosowy, palmowy i z ziaren palmowych) i masło kakaowe (10, 30).

Wysokie spożycie tłuszczów nasyconych podnosi we krwi stężenie cholesterolu całkowitego oraz LDL i sprzyja występowaniu choroby wieńcowej u ludzi oraz zaburzeń gospodarki lipidowej u zwierząt (30).

Natomiast kwasy tłuszczowe nienasycone zawierają co najmniej jedno wiązanie podwójne (jednonienasycone kwasy tłuszczowe – MUFA – Monounsatturated Fatty Acids) i występują w postaci bezbarwnych cieczy.

Ich glównym źródłem pokarmowym są:

oliwki, olej rzepakowy bezerukowy, orzechy (pistacjowe, laskowe, migdały), orzeszki ziemne, awokado,oleje z tych produktów.

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.
zaloguj się zarejestruj się

Znajdź swoją kategorię

2612 praktycznych artykułów - 324 ekspertów - 22 kategorii tematycznych

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.