Preparaty mlekozastępcze w żywieniu szczeniąt i kociąt - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Preparaty mlekozastępcze w żywieniu szczeniąt i kociąt

Kwasy tłuszczowe wielonienasycone

Jedną z ważniejszych grup związków niezbędnych dla prawidłowego funkcjonowania młodych organizmów są wielonienasycone kwasy tłuszczowe. U młodych organizmów w kilka godzin po urodzeniu rozpoczyna się wykorzystywanie zapasów jednego z najważniejszych kwasów nienasyconych, m.in. kwasu dokozaheksaenowego (DHA) zgromadzonego w tkance tłuszczowej (2). Jeżeli dieta ssaczych niemowląt jest pozbawiona DHA, przede wszystkim w pierwszych dwóch miesiącach życia, to zapasy tego kwasu zgromadzone podczas życia płodowego są wykorzystywane do podtrzymania procesów takich jak rozwój mózgu i siatkówki oka. Kwas DHA jest szczególnie ważny, ponieważ w wielu badaniach wykazano, że brak DHA w błonach komórkowych siatkówki i ośrodkowego układu nerwowego powoduje: ograniczenie widzenia, zaburzenia zachowania, zmiany w metabolizmie niektórych neurotransmiterów, zmniejszenie aktywności białek błonowych, receptorów i kanałów jonowych (3-7).

Z kolei kwas arachidonowy (AA) jest związany raczej z wielkością płodu. Znamienną rzeczą jest bardzo wysokie stężenie DHA i AA w tkance tłuszczowej płodów w porównaniu z tkanką tłuszczową matki oraz wzrost zawartości DHA w tkance tłuszczowej płodu w porównaniu z jego mózgiem. Ten selektywny wzrost stężenia AA i DHA w płodach jest znany jako „biomagnification”, a czas, w którym się pojawia, jest zsynchronizowany z maksymalnymi wymaganiami płodu (8). To zapotrzebowanie na AA i DHA jest wysokie, zwłaszcza w ostatnim trymestrze ciąży, ponieważ wówczas następuje gwałtowny rozwój mózgu (9).

Niska zawartość długołańcuchowych PUFA w czasie wczesnego karmienia może mieć konsekwencje nie tylko dla noworodków, ale również dla matek. Deficyt PUFA u ciężarnych myszy powodował spadek stężenia DHA w mózgach matek i hamował wzrost stężenia DHA i innych kwasów tłuszczowych n-6 w mózgach płodów. Kwas C22:4n-6 powstaje w wyniku elongacji AA i występuje w mózgu w znacznym stężeniu. Oznacza to, że rosnący mózg płodu jest bard...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.
zaloguj się zarejestruj się

Znajdź swoją kategorię

2630 praktycznych artykułów - 324 ekspertów - 22 kategorii tematycznych

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.