Ograniczanie kamicy szczawianowej u psów - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Ograniczanie kamicy szczawianowej u psów

Porównanie profili diet przemysłowych

W rozporządzeniu Komisji (UE) 2020/354 z dnia 4 marca 2020r. możemy dowiedzieć się, że wobec diety specjalnej potrzeby, jaką jest ograniczanie powstawania kamieni szczawianowych (nr 11) stawiane są następujące oczekiwania: niski poziom wapnia, niski poziom witaminy D oraz właściwości alkalizujące mocz. W deklaracjach pochodzących od producenta oczekuje się wyszczególnienia następujących substancji:

fosfor,wapń,sód,magnez,potas,chlorki,siarka,witamina D (ogółem),hydroksyprolina,substancje alkalizujące mocz.

Jednak zakres wartości nie jest jednoznacznie określony i zależy od własnego opracowania producenta.Większość dostępnych diet weterynaryjnych specjalnego przeznaczenia żywieniowego nie jest dedykowana wyłącznie zapobieganiu powstawania kamieni szczawianowych. Przeważnie są to produkty multifunkcyjne jak Hill’s c/d czy Royal Canin Urinary s/o łączące profilaktykę różnych kamic lub są to diety nerkowe z rozszerzoną deklaracją analizy pozwalające na ich stosunkowo szerokie możliwości wykorzystania w kontroli lub terapii więcej niż jednej choroby.

Zawartość fosforu w dietach nerkowych jest stosunkowo niska, w porównaniu do diet prewencyjnych w przypadku kamicy szczawianowej. Jeżeli więc u chorego psa występuje prawidłowe stężenie wapnia we krwi, ale obniżone fosforu, to można go wyrównać, stosując preparaty zawierające fosfor.  Rekomendowany poziom fosforu w diecie w profilaktyce kamicy szczawianowej zawiera się w przedziale między 30 a 210 mg fosforu/100 kcal, natomiast prawidłowa zawartość witaminy D wynosi 250-350 IU/1000 kcal. Wyliczone wartości oraz zastosowane substancje modyfikujące pH moczu umieszczono w tab. 1.

Tab. 1. Wyszczególnienie wybranych parametrów dla diet mokrych rekomendowanych w celu ograniczania powstawania kamieni szczawianowych

Należy również zaznaczyć, że rekomendacje PARNUT’s są na tyle szerokie, że producenci, tworząc diety wielofunkcyjne, pozwalają na ich stosunkowo szerok...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.
zaloguj się zarejestruj się

Znajdź swoją kategorię

2640 praktycznych artykułów - 324 ekspertów - 22 kategorii tematycznych

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.