Najczęstsze błędy żywieniowe popełniane przez właścicieli zwierząt - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Najczęstsze błędy żywieniowe popełniane przez właścicieli zwierząt

Właściciele zwierząt, podejmując się opieki nad nimi, zobowiązują się do zapewnienia im najlepszych warunków, które pozwolą im prawidłowo funkcjonować. Oprócz zapewnienia optymalnych warunków bytowania są zobowiązani do pokrywania ich wymagań żywieniowych, które muszą być dostosowane do ich aktualnego stanu fizjologicznego, fazy wzrostu i rozwoju czy aktywności fizycznej. Taka świadomość jest charakterystyczna dla właścicieli świadomych ciążącej na nich odpowiedzialności. Ale nawet wśród nich często można zaobserwować postępowania żywieniowe, które nie są prawidłowe, a ich konsekwencją może być pojawienie się nieprawidłowości we wzroście czy rozwoju zwierząt. Poniższe zestawienie opisuje najczęstsze błędy żywieniowe popełniane przez właścicieli zwierząt.

Nieprawidłowe dostosowanie wartości energetycznej dawki pokarmowej do zapotrzebowania

Bez względu na wybór modelu żywienia psa czy kota – dieta domowa, karma sucha, karma mokra – ilość pokarmu, jego kaloryczność oraz ilość składników odżywczych muszą być dostosowane do masy ciała psa/kota, fazy jego wzrostu i dodatkowych aktywności fizycznych (1, 2). O ile w przypadku karmy komercyjnej suchej bądź mokrej zadanie właściciela sprowadza się do przestrzegania zaleceń producenta, to w przypadku żywienia psa lub kota karmą domową należy dysponować wystarczającą wiedzą na temat wymagań żywieniowych swojego zwierzęcia. Pomocni w tym będą lekarze weterynarii lub dietetycy, którzy na podstawie podstawowych parametrów ciała i wywiadu zaproponują dawki pokarmowe spełniające normy zapotrzebowania na wszystkie niezbędne składniki odżywcze.

Jeżeli właściciel nie posiada takiej wiedzy, najczęstszym błędem przez niego popełnianym jest zbyt wysoka kaloryczność pokarmu, która wynika z braku umiejętności oszacowania gramatury surowców spożywczych. Czasami właściciele nie zdają sobie sprawy z gęstości energetycznej danego surowca wykorzystywanego do „produkcji” karmy domowej. Przykładowo: 1 łyżka stołowa oleju roślinnego...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.
zaloguj się zarejestruj się

Znajdź swoją kategorię

2640 praktycznych artykułów - 324 ekspertów - 22 kategorii tematycznych

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.