Mikroflora przewodu pokarmowego i probiotyki stosowane u psów i kotów - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Mikroflora przewodu pokarmowego i probiotyki stosowane u psów i kotów

Probiotyki są również obecne w gotowych karmach dla zwierząt (karmy „bio”, „organic” itp.), które zawierają poszczególne szczepy korzystnych drobnoustrojów w połączeniu z ich metabolitami, komórkami drożdży (Saccharomyces boulardii) lub jogurtem (karmy holistyczne) (10-12). Niemniej jednak w przypadku gotowych pokarmów z probiotykami dla zwierząt zaleca się daleko idącą ostrożność przy ich wyborze. W 2003 r. Wesse i wsp. (11) opublikowali pracę związaną z oceną zawartości szczepów probiotycznych w 19 produktach holistycznych (13 dla psów i 6 dla kotów), które deklarowały zawartość probiotyków. 12 z nich nie zawierało probiotyków, lecz produkty ich fermentacji, 7 zawierało 1 z deklarowanych na etykiecie szczepów, a żadna karma nie zawierała wszystkich wymienionych bakterii probiotycznych.

Lactobacillus acidophilus czy Bifidobacterium spp. wymienione na etykiecie 13 karm nie zostały wyhodowane z żadnego produktu, natomiast dawki probiotyków zawarte w pozostałych pokarmach sugerowały spożycie ogromnych ich ilości (ok. 5,5 kg) w celu osiągnięcia probiotycznego efektu działania (11). Niemniej jednak można wyprodukować skuteczną karmę z probiotykami dla zwierząt, co potwierdziły badania prowadzone na psach, którym podawano suchą dietę z dodatkiem L. acidophilus w dawce 109 CFU (1), czy kotach, dla których przygotowano produkt z dodatkiem L. acidophilus w dawce: 1,2 x 108 CFU-2,8 x 108 CFU/dz. (4). W obu przypadkach mikroorganizmy zostały dodane do warstwy tłuszczowej granulek po zakończonym procesie ekstruzji (1, 4, 12).

W związku z powyższym rodzi się pytanie, jaka jest efektywna dawka probiotyku. U ludzi została ona określona w przedziale 1 x 1010-1 x 1011 CFU/dz., z wyznaczeniem dawki minimalnej w granicach: 1 x 108-1 x 1010 (3). Natomiast skuteczna dawka probiotyku dla psów i kotów w dużej mierze zależy od użytego szczepu bakterii i badanej grupy. Przykładowo efektywna dawka Lactobacillus rhamnosus GG stosowana u dorosłych psów wynosiła: 5x1011, L. acidop...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.
zaloguj się zarejestruj się

Znajdź swoją kategorię

2639 praktycznych artykułów - 324 ekspertów - 22 kategorii tematycznych

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.