Mechanizm regulacji pobierania pokarmu u psów. Cz. 1. Czynniki wewnętrzne regulacji pobierania pokarmu - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Mechanizm regulacji pobierania pokarmu u psów. Cz. 1. Czynniki wewnętrzne regulacji pobierania pokarmu

Grelina a inne hormony

Motylina to 22-aminokwasowy peptyd wydzielany przez komórki błony śluzowej dwunastnicy, który odpowiada za motorykę żołądkowo-jelitową zarówno u psów, jak i ludzi (28). W okresie międzyposiłkowym odkryto skurcze motoryczne nazwane migracją interdyscyplinarną skurczy (IMC). U psa przejawiają się one w trzech fazach. Faza I to okres spoczynku, w fazie II rozpoczynają się nieregularne skurcze, które przechodzą w silne skurcze motoryczne oznaczające wystąpienie fazy III trwającej około 15 min. Mechanizm ten ma znaczenie w opróżnianiu żołądka przed kolejnym posiłkiem. Wiadomo, że zarówno u psów, jak i ludzi za wystąpienie IMC odpowiedzialna jest motylina, której stężenie wzrasta regularnie co 90-120 min. Ciekawy jest fakt, że u szczurów za wystąpienie fazy III odpowiada grelina. Podawanie motyliny nie wpływa na aktywność motoryczną żołądka, a sama motylina ani jej receptory nie zostały zidentyfikowane u szczurów (20). Z przytoczonych danych wynika, że działanie motyliny i greliny na skurcze u różnych gatunków może być inne (28).

Wykazano, że motylina działa na zasadzie dodatniego sprzężenia zwrotnego, a podanie greliny hamuje jej funkcje oraz wpływa na zakończenie fazy III IMC. Natomiast zastosowanie antagonisty GRE prowadziło do braku zatrzymania działania motyliny. Motylina nie hamuje IMC dwunastnicy u psów, dlatego uważa się, że regulacja skurczów żołądka i dwunastnicy odbywa się za pomocą różnych mechanizmów. Zaobserwowano również, że wzrost motyliny jest skorelowany ze wzrostem polipeptydu trzustkowego, a wzrost stężenia insuliny obserwuje się w związku z uwolnieniem motyliny (20).

W badaniu przeprowadzonym na 24 psach rasy beagle, podzielonych na dwie grupy (grupa kontrolna: 12 psów zdrowych i grupa badana: 12 otyłych), zaobserwowano znaczny spadek stężenia greliny oraz wzrost stężenia leptyny i insuliny w osoczu psów otyłych w porównaniu z psami kontrolnymi. Podczas utraty masy ciała obserwowano znaczący wzrost stężenia grelin...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.
zaloguj się zarejestruj się

Znajdź swoją kategorię

2641 praktycznych artykułów - 324 ekspertów - 22 kategorii tematycznych

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.