Karmienie osieroconych szczeniąt i kociąt - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Karmienie osieroconych szczeniąt i kociąt

Żywienie szczeniąt i kociąt to jedno z największych wyzwań w hodowli psów i kotów. Każdy właściciel wie, że prawidłowy wzrost i rozwój szczeniaka/kocięcia to gwarancja jego zdrowia w wieku dorosłym.

W warunkach prawidłowych (przy obecności i udziale suki/kocicy) żywienie młodych organizmów do momentu odsadzenia to przede wszystkim dokarmianie. Zakładamy bowiem, że w tym okresie młode są nadal karmione przez swoją matkę, a podawany im pokarm ma jedynie służyć nauczeniu ich jedzenia czegoś innego niż tylko mleko. Ponadto wprowadzenie pokarmu stałego, nawet w niewielkich ilościach, w znaczący sposób przyspiesza dojrzewanie przewodu pokarmowego, dlatego owo dokarmianie przed odsadzeniem odgrywa także ważną rolę z punktu widzenia prawidłowego rozwoju szczeniaka.

Pokarm szczeniaka/kocięcia

Głównym pokarmem szczeniaka do momentu odsadzenia jest oczywiście mleko matki, a bezpośrednio po porodzie – siara. Mleko i siara nieco różnią się między sobą składem, ale ogólnie można przyjąć, że są pokarmem o wysokiej zawartości tłuszczu i białka (tab. 1). Jeżeli laktacja przebiega w sposób prawidłowy, szczenię rozwija się stosunkowo szybko i już w czwartym tygodniu zaczyna się interesować pokarmem innym niż tylko mleko matki, Jeżeli suka jest karmiona komercyjną karmą dla szczeniąt, szczenię zaczyna podjadać pokarm, który stanie się po odsadzeniu jego standardowym pokarmem, co znacznie ułatwia odsadzenie.

Jeżeli jednak właściciel pragnie sam przygotowywać pokarm dla szczeniąt przed odsadzeniem, zalecane jest wprowadzanie najpierw karmy o konsystencji papkowatej (mielone mięso, karma puszkowa typu pasztet, twaróg), aby przewód pokarmowy szczeniaka po okresie otrzymywania pokarmu płynnego łagodnie przeszedł na przyjmowanie pokarmu o konsystencji miękkiej (papkowatej), a następnie dopiero pokarmu stałego (w tym karmy suchej). Taki sposób postępowania zapewnia też prawidłowe i stopniowe dojrzewanie przewodu pokarmowego szczeniąt, co ma duże znaczenie dla ich późniejsze...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.
zaloguj się zarejestruj się

Znajdź swoją kategorię

2640 praktycznych artykułów - 324 ekspertów - 22 kategorii tematycznych

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.