Kamienie moczowe u psów i kotów – postępowanie dietetyczne i dietoprofilaktyczne - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Kamienie moczowe u psów i kotów – postępowanie dietetyczne i dietoprofilaktyczne

Na podstawie analizy danych epidemiologicznych można jednoznacznie stwierdzić, że zwiększa się liczba przypadków powstawania kamieni w drogach moczowych i nerkach psów oraz kotów (tabele 1-3).

Tab. 1. Częstość występowania u psów kamieni moczowych o różnym składzie w latach 1998-2008
a dane z okresu luty – grudzień, b dane z okresu styczeń – sierpień

Tab. 2. Częstość występowania u kotów kamieni moczowych o różnym składzie w latach 1998-2008
a dane z okresu luty – grudzień, b dane z okresu styczeń – sierpień
Houston D.M., Moore A.E.P.: Canine and feline urolithiasis: Examination of over 50 000 urolith submissions to the Canadian Veterinary Urolith Centre from 1998 to 2008. „Can Vet J”, 2009, 50, s. 1263-1268.

Tab. 3. Rasy kotów najbardziej narażone na wystąpienie kamicy moczowej
M – samiec; F – samica; n – liczba przypadków
Houston D.M., Moore A.E.P., Favrin M.G., Hoff B.: Feline urethral plugs and bladder uroliths:
A review of 5484 submissions 1998-2003. „Can Vet J”, 2003, 44, s. 974–977.

Różnego rodzaju zbędne metabolity, takie jak: mocznik, kreatynina, elektrolity, białka czy składniki mineralne, są wydalane z organizmu za pośrednictwem moczu. W sytuacji kiedy dochodzi do dużego wysycenia moczu składnikami mineralnymi w odpowiednich warunkach mogą się w nim formować złogi. Początkowo są to mikroskopijnych rozmiarów kryształki, jednakże w wyniku agregacji i nawarstwiania mogą z nich powstawać dużych rozmiarów kamienie moczowe.

Wśród czynników mających wpływ na powstawanie urolitów wymienia się także: zastój moczu, niewłaściwe, różne od obojętnego pH, obecność w nim tzw. organicznych jąder krystalizacji oraz występowanie promotorów krystalizacji lub niedobór jej inhibitorów, takich jak glikozaminoglikany czy nefrokalcyna (9, 10). W przebiegu kamicy moczowej u psów i kotów identyfikuje się szereg różnego rodzaju kamieni moczowych, które można podzielić w zależności od ich budulca. Do najczęściej występujących zaliczają się kamienie struwi...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.
zaloguj się zarejestruj się

Znajdź swoją kategorię

2638 praktycznych artykułów - 324 ekspertów - 22 kategorii tematycznych

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.