Dietetyczne rozwiązania dla szczególnych potrzeb żywieniowych psów Wspomaganie czynności wątroby - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Dietetyczne rozwiązania dla szczególnych potrzeb żywieniowych psów Wspomaganie czynności wątroby

Porównanie profili diet przemysłowych

Wpis nr 23 z rozporządzenia Komisji (UE) 2020/354 z dnia 4 marca 2020 r. zawiera informację o tym, że w przypadku chronicznej niewydolności wątroby, aby wspomóc jej czynności, zaleca się, że umiarkowany poziom wyselekcjowanego białka powinien wynosić ≤ 279 g/kg mieszanki paszowej pełnoporcjowej o wilgotności 12% (suchej) Na ryc. 1 porównano dystrybucję energii ze składników pokarmowych w wybranych dietach weterynaryjnych rekomendowanych w Polsce w kolejności malejące wg poziomu koncentracji energii na porcję diety.

Dodatkowo często diety wątrobowe mają również funkcję związaną z ograniczaniem poziomu miedzi w wątrobie (numer wpisu 28 rozporządzenia). To oznacza poziom miedzi ≤ 8,8 mg/kg mieszanki paszowej pełnoporcjowej o wilgotności 12% oraz obowiązkową deklarację zawartości miedzi (ogółem) na etykiecie, co po przeliczeniu na suchą masę jest równe wartości poniżej 10 mg/kg. W tab. 1 podano zawartość miedzi ogółem (przeliczoną na suchą masę w celach porównawczych), deklarowaną przez producentów na etykiecie w kolejności malejącej.

Tab. 1. Deklarowana zawartość miedzi ogółem w wybranych suchych dietach weterynaryjnych dostępnych w Polsce, które są dedykowane do wspomagania czynności wątroby w przypadku chronicznej niewydolności wątroby oraz podają zawartość miedzi na etykiecie (podane w kolejności malejącej)

W przypadku jednoczesnych problemów z innymi odcinkami przewodu pokarmowego, a braku konieczności ograniczania poziomu białka czy miedzi, rekomenduje się dietę wysokostrawną (często niskotłuszczową).

Wskazówki i przykład zbilansowanej diety przygotowywanej samodzielnie

Zasadnicze znaczenie przy układaniu diety wątrobowej mają kryterium doboru składników wysokiej jakości o dobrych parametrach strawności oraz racjonalna/optymalna dzienna dawka białka. Bardzo ważne jest również jego źródło, zaleca się wybór białka pochodzenia zwierzęcego o ograniczonej zawartości tłuszczu. W praktyce oznacza to wprowadzen...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.
zaloguj się zarejestruj się

Znajdź swoją kategorię

2640 praktycznych artykułów - 324 ekspertów - 22 kategorii tematycznych

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.