Dieta w przewlekłych enteropatiach u kotów - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Dieta w przewlekłych enteropatiach u kotów

Białka

Białko w diecie kota ma kluczowe znaczenie ze względu na swój udział w metabolizmie, produkcji energii, utrzymaniu masy mięśniowej, syntezie białek endogennych itd. U kotów z FCE zaobserwowano znacznego stopnia utratę masy mięśniowej oraz wykazaną w badaniach profilu metabolicznego zwiększoną utratę aminokwasów (21). Dodatkowo u osobników z przewlekłymi chorobami przewodu pokarmowego wykazano obniżone stężenie: histydyny, lizyny, metioniny, fenyloalaniny, tauryny i tryptofanu w osoczu krwi (22). Natomiast stężenie tauryny w pełnej krwi nie było istotnie zmniejszone (11). Sakai i wsp. wykazali istnienie odwrotnej korelacji pomiędzy stężeniem histydyny i tryptofanu w osoczu kotów z przewlekłymi chorobami przewodu pokarmowego a wynikami FCEAI, co było zbieżne z rezultatami uzyskanymi u ludzi z chorobą zapalną jelit (7, 22).

Jednocześnie w badaniach porównujących metabolity tryptofanu w kale zdrowych i chorych kotów wykazano niższe wartości u zwierząt z FCE. To może wskazywać na zakłóconą przemianę tryptofanu w pochodne indolu, która wynika prawdopodobnie z dysbiozy jelitowej. Jak dotąd jedynie u myszy i świń z zapaleniem jelita grubego przeprowadzono doświadczenie z doustną suplementacją L-tryptofanem lub indolo-3-propionianem, która w istotny sposób spowodowała zmniejszenie nasilenia zmian chorobowych (1, 14).

Niemniej jednak powyższe informacje nie zmieniają faktu, że dieta chorych kotów powinna zawierać odpowiednią ilość wysokiej jakości łatwostrawnego białka pochodzenia zwierzęcego. W tym miejscu warto wspomnieć o badaniu z 2020 r., przeprowadzonym przez Golder i wsp., które potwierdziło, że dodatkowe włączenie skoncentrowanych źródeł białka pochodzenia roślinnego (koncentrat białka ryżowego, glutenowa mączka kukurydziana, śruta sojowa oraz izolat białka sojowego) w karmach ekstrudowanych dla kotów nie wiązało się z obniżeniem jego strawności (6). Wykazano również, że białka te były zdecydowanie lepiej trawione przez koty niż przez psy, a sam...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.
zaloguj się zarejestruj się

Znajdź swoją kategorię

2643 praktycznych artykułów - 324 ekspertów - 22 kategorii tematycznych

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.