Choroby dolnych dróg moczowych u kotów w aspekcie diety zalecanej w kamicy struwitowej oraz szczawianowej - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Choroby dolnych dróg moczowych u kotów w aspekcie diety zalecanej w kamicy struwitowej oraz szczawianowej

Kamica szczawianowa

Kamica szczawianowa jest natomiast sporym wyzwaniem dla lekarza dietetyka, ponieważ kamienie te są nierozpuszczalne i należy je usunąć chirurgicznie. Dietoterapia w tym przypadku ma jedynie znaczenie profilaktyczne, zabezpiecza koty przed nawrotem choroby. Bardzo ważnymi elementami są dokładna diagnostyka i wykluczenie lub potwierdzenie hiperkalcemii. Stan ten bowiem znacząco zwiększa ryzyko występowania szczawianów wapnia (11).

Czynnikiem predysponującym do wystąpienia tej kamicy jest przesycenie moczu jonami wapnia i szczawianami. Hiperkalciuria może wynikać z:

hiperkalcemii, nadmiernej absorpcji wapnia z przewodu pokarmowego, upośledzonej reabsorpcji nerkowej, nadmiernej mobilizacji wapnia z kości.

U kotów z kamicą szczawianową w 35% przypadków obserwuje się hiperkalcemię i w 35% ma ona podłoże idiopatyczne (21). Hiperkalciuria prawdopodobnie nie wynika z nadmiaru wapnia dostarczonego z pokarmem, ponieważ wiąże się on z kwasem szczawianowym, formując szczawiany wapnia. W ten sposób nie dochodzi do wchłaniania ani wapnia, ani szczawianów z przewodu pokarmowego (2). Hiperkalciuria może być jednak następstwem stosowania diuretyków pętlowych, glikokortykosteroidów, środków zakwaszających mocz oraz witamin C i D (2).

Należy również zaznaczyć, że sam kwas szczawiowy jest metabolitem kwasu askorbinowego (witaminy C). Jego prekursorami mogą być również aminokwasy, tj. glicyna lub seryna, przyjmowane z pokarmem. Kwas szczawiowy wraz z jonami sodu lub potasu formuje sole rozpuszczalne, natomiast po połączeniu z jonami wapnia powstają nierozpuszczalne w wodzie sole. W związku z czym przesycenie moczu kwasem szczawiowym promuje tworzenie się szczawianów. Dlatego wśród głównych czynników ryzyka kamicy szczawianowej wymienia się: nadmiar szczawianów w pokarmie, niedobór witaminy B6 oraz zaburzenia genetyczne lub metaboliczne prowadzące do hiperkalciurii lub hiperoksalurii.

Przykładowo wskutek obniżonej ilości enzymu dehyrogenazy D...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.
zaloguj się zarejestruj się

Znajdź swoją kategorię

2643 praktycznych artykułów - 324 ekspertów - 22 kategorii tematycznych

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.