Zaparcie jaja u papug - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Zaparcie jaja u papug

Objawy kliniczne

Stopień wyrażenia objawów klinicznych zależy w dużej mierze od wielkości ptaka – im mniejsze zwierzę, tym objawy są silniej wyrażone (2). Objawy kliniczne będą również zależne od miejsca zaparcia jaja. W przypadku dystocji (zaparcia jaja w doogonowej części jajowodu (2)) objawy są znacznie silniejsze (7).

Najczęściej ptaki z zapartym jajem będą osowiałe, apatyczne oraz będą wykazywały brak apetytu. Często będą także stroszyć pióra (8). Zwierzę często przebywa na dnie klatki lub woliery. Jednym z objawów może być także tachypnoe. Okolica kloaki i brzucha często jest obrzęknięta oraz twarda (4), a jajo bywa dostępne do badania palpacyjnego przez powłoki brzuszne (2, 4). Badanie będzie utrudnione, jeśli jajo nie posiada skorupy lub jest ona zbyt słabo uwapniona, a także jeśli do zaparcia jaja doszło w doczaszkowej części jajowodu – jajo nie będzie wtedy wyczuwalne. Kolejne, nierzadko pojawiające się objawy to rytmiczne ruchy ogonem w górę oraz dół wywołane dusznością, a także spadek częstości oddawania odchodów przy jednoczesnym wzroście ich objętości oraz kulawizna (4).

W przypadku ciężkiego zaparcia jaja mogą pojawić się objawy niewydolności krążeniowo-oddechowej, takie jak sinica w obrębie nóg. Taki stan może prowadzić do wstrząsu i śmierci ptaka, dlatego każdy przypadek zaparcia jaja powinien być traktowany jako nagły i wymagający szybkiej pomocy (2).

Diagnostyka

W przypadku diagnostyki zaparcia jaja pomocne będzie USG oraz RTG. Zaparte jajo nie zawsze jest w pełni uwapnione, przez co nie zawsze może być zobrazowane przy użyciu RTG. W takich przypadkach bardziej przydatne będzie USG, jednak w przypadku małych ptaków jego wykonanie może przysporzyć wiele trudności. Do zdiagnozowania zaparcia jaja można także wykorzystać endoskopię (4).

Jednym z badań dodatkowych, jakie należy wykonać przy diagnostyce zaparcia jaja, jest badanie morfologiczne oraz biochemiczne krwi, dzięki któremu można ocenić stan ogólny ptaka (8).

Diagnos...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.
zaloguj się zarejestruj się

Znajdź swoją kategorię

2640 praktycznych artykułów - 324 ekspertów - 22 kategorii tematycznych

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.