Transfuzja krwi – porównanie procedury u psów i zwierząt egzotycznych na przykładzie fretki domowej - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Transfuzja krwi – porównanie procedury u psów i zwierząt egzotycznych na przykładzie fretki domowej

Grupy krwi u fretek

Informacji na temat grup krwi u zwierząt egzotycznych jest wciąż niewiele. Z tego względu proces transfuzji cały czas stanowi wyzwanie, a możliwość wystąpienia reakcji potransfuzyjnej jest duża. Wyjątkiem w tej kwestii jest fretka domowa (łac. Mustela putorius furo), u której nie wykazano naturalnego wytwarzania przeciwciał przeciwko antygenom innych grup krwi, nawet po przebadaniu 212 osobników. Są dwie hipotezy tłumaczące to zjawisko. Według pierwszej u fretek nie występują grupy krwi, druga natomiast sugeruje, że ich układ odpornościowy jest zbyt słaby, by przeprowadzić odpowiedź immunologiczną dającą zauważalne efekty (2).

Wynika z tego, że dokonanie transfuzji krwi u osobników tego gatunku, nawet bez wcześniejszego przeprowadzenia próby krzyżowej, niesie ze sobą niewielkie ryzyko wystąpienia komplikacji. Oznacza to również, że można wykonać wiele transfuzji przy wykorzystaniu krwi od różnych dawców u tego samego biorcy (5). Co więcej, w Stanach Zjednoczonych różnorodność genetyczna fretek jest dużo mniejsza w porównaniu z Europą czy Australią (6), co w praktyce oznacza, że przetaczanie krwi u tego gatunku jest obarczone jeszcze mniejszym ryzykiem.

Próba krzyżowa

Jak już wspomniano, wykonanie próby krzyżowej u fretek nie jest absolutną koniecznością. Przeprowadzenie procesu transfuzji krwi nawet bez niej z reguły kończy się sukcesem. Niemniej jednak wykonanie próby krzyżowej u psów jest kluczowe ze względu na możliwość wystąpienia ostrej reakcji potransfuzyjnej. Z klinicznego punktu widzenia najbardziej istotne jest określenie występowania u nich antygenów DEA 1.1 i DEA 1.2, ponieważ mogą wywołać u biorcy najsilniejszą odpowiedź immunologiczną (10).

Wyróżnia się główną i dodatkową próbę krzyżową. Pierwsza sprawdza, czy po kontakcie erytrocytów dawcy i osocza biorcy zostaną wytworzone przeciwciała. Pozytywny wynik tego badania objawia się aglutynacją bądź hemolizą i oznacza niezgodność między dwoma osobnikami – w takiej s...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.
zaloguj się zarejestruj się

Znajdź swoją kategorię

2640 praktycznych artykułów - 324 ekspertów - 22 kategorii tematycznych

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.