Ropomacicze u chomika syryjskiego – praktyczne porady dotyczące postępowania chirurgicznego - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Ropomacicze u chomika syryjskiego – praktyczne porady dotyczące postępowania chirurgicznego

Przygotowanie do zabiegu

W przypadku chomików głodówka przed zabiegiem nie jest wskazana ze względu na możliwość wystąpienia hipoglikemii i zmian w równowadze kwasowo-zasadowej (wynika to z szybkiej przemiany materii). Dodatkowo nawet kilkugodzinna głodówka opóźnia metabolizm środków znieczulających i przedłuża okres wybudzania zwierzęcia z narkozy (1, 2).

Zanim zdecydujemy się na wykonanie zabiegu, w badaniu klinicznym należy zwrócić szczególną uwagę na towarzyszący ropnemu zapaleniu macicy zły stan ogólny. Jeśli jest to możliwe, przed przystąpieniem do zabiegu należy zwierzę ustabilizować, na kilka dni przed operacją wprowadzić antybiotykoterapię (enrobioflox, np. 5% Enrocin® 0,2 ml na osobnika 150 g s.c., rozcieńczony NaCl 1:5), w dzień zabiegu podać płyn s.c. (proponowana mieszanka na osobnika: 150 g: 5 ml glukozy 5%; 1 ml Duphalyte®; 0,5 ml Catosalu® 10%; 0,5 ml Combivitu® s.c. w jednej strzykawce, igła 25 G). Istotną rolę w powodzeniu zabiegu odgrywa mata grzewcza (na której zwierzę leży podczas operacji) o temperaturze 35-40°C, a także umieszczenie małego pacjenta w namiocie tlenowym podczas wybudzania.

Decydując się na znieczulenie iniekcyjne (najczęstsze w przypadku gryzoni), musimy mieć na uwadze znaczne indywidualne różnice wrażliwości na środki znieczulające (2). Piśmiennictwo przedstawia różne dawki leków stosowanych w znieczuleniu chomików, jednak często proponowane schematy znieczulenia wiążą się z upadkami zwierząt. Znieczulenie chomika o masie ciała 150 g w celu przeprowadzenia owariohisterektomii proponowane przez autorkę jest następujące: medetomidyna, np. Domitor® (1 kreska w „insulinówce”); ketamina, np. Bioketan® (2 kreski w „insulinówce”); butorfanol, np. Morphasol® (1 kreska w strzykawce „insulinówce” z podziałką 40, w iniekcji domięśniowej). Po takim znieczuleniu chomik zaczyna się wybudzać po około 25-30 minutach. Jeśli potrzebujemy więcej czasu, podajemy połowę proponowanej mieszanki i.m. Iniekcje domięśniowe najlepiej wykon...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.
zaloguj się zarejestruj się

Znajdź swoją kategorię

2640 praktycznych artykułów - 324 ekspertów - 22 kategorii tematycznych

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.