Problemy okulistyczne gadów - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Problemy okulistyczne gadów

Jednym z najczęstszych problemów okulistycznych u gadów, z jakimi na co dzień spotykają się lekarze weterynarii, jest obrzęk i zapalenie spojówek u żółwi, zarówno wodnych, jak i lądowych, spowodowany niedoborem witaminy A. Objawy takie spotyka się częściej u żółwi wodnych, zwłaszcza popularnych u nas gatunków północnoamerykańskich z grupy tzw. „ozdobnych”. Chorują najczęściej zwierzęta żywione monodietą, np. mięsem wołowym lub drobiowym, które w ogóle nie powinno się znaleźć w jadłospisie tych zwierząt, bądź suszonym krylem. Bardzo często choroba pojawia się u młodych, ok. 20-tygodniowych osobników, które wykorzystały zapas płodowy witaminy A.

Charakterystyczny obrzęk spojówek nierzadko skłania właścicieli żółwi lądowych do wizyty u lekarza weterynarii, zwłaszcza wczesną wiosną, gdy zwierzęta budzą się ze snu zimowego lub, co gorsze z pseudohibernacji. Do klasycznych objawów niedoborów witaminy A należy zazwyczaj symetryczny obrzęk powiek i wikłane bakteryjnie zapalenie spojówek. Chore zwierzęta są zazwyczaj osowiałe i nie przyjmują pokarmu, gatunki wodne przesiadują na lądzie. U starszych osobników niekiedy można zauważyć symptomy przewlekłych niedoborów witaminy A, objawiających się nadmiernym rogowaceniem skóry zwłaszcza w okolicy żuchwy, niekiedy dodatkowo występują jedno- lub obustronne ropniaki uszu.

Pamiętać należy, że w przypadku żółwia, u którego diagnozujemy niedobory witaminy A, często równocześnie rozwijają się inne choroby niedoborowe, a zwłaszcza metaboliczna choroba kości (1).

Diagnozę stawia się na podstawie dokładnego wywiadu ukierunkowanego na żywienie oraz objawów klinicznych. Pamiętać jednak należy, że nie zawsze obrzęk powiek i zapalenie spojówek u żółwi są warunkowane niedoborami witaminy A, objawy takie możemy spotkać też u zwierząt wyniszczonych, cierpiących z powodu niewydolności nerek czy chorych na mykoplazmozę. Terapia polega na oczyszczeniu worka spojówkowego z zalegającej wydzieliny, stosowaniu kropli przeciwzapalnych i ...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.
zaloguj się zarejestruj się

Znajdź swoją kategorię

2634 praktycznych artykułów - 324 ekspertów - 22 kategorii tematycznych

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.