Podstawy badania ultrasonograficznego jamy ciała ptaków - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Podstawy badania ultrasonograficznego jamy ciała ptaków

Głowice liniowe

Odpowiednią rozdzielczość obrazu gwarantują głowice liniowe, jednak często cechują się one stosunkowo dużym czołem. Duże czoło głowicy skutkuje większą ilością uciążliwych artefaktów wynikających z mniejszej powierzchni kontaktu głowicy z ciałem pacjenta, zwłaszcza pacjenta o niewielkich rozmiarach. W ich przypadku uzyskanie właściwego ukątowania głowicy liniowej będzie utrudnione. Idealnym rozwiązaniem są głowice liniowe o małym czole, używane m.in. w pediatrii bądź w badaniach mięśniowo-szkieletowych, a także tzw. głowice hokejowe. Cechują się one nie tylko niewielkim czołem, ale i bardzo wysoką częstotliwością generowanych dźwięków. Niestety, w związku z wysokim kosztem głowice te nie są szczególnie popularne w gabinetach weterynaryjnych.

Głowice krzywoliniowe  (typu microconvex)

Są zazwyczaj niewielkie i zapewniają dobry kontakt z tkankami pacjentów oraz umożliwiają lepsze obrazowanie struktur położonych głębiej w jamie ciała.

Głowice sektorowe  (kardiologiczne)

Często posiadają jeszcze mniejsze czoło, jednak generują obraz stożkowy, bardzo wąski w polu bliższym, a to ogranicza badanie ptaków, u których większość badanych struktur leży bardzo powierzchownie. Ze względu na mechanikę pracy, głowice sektorowe będą się jednak dobrze sprawdzać zarówno podczas przezwątrobowej oceny serca, jak i w trakcie badania dopplerowskiego naczyń jamy ciała. Ich dużym atutem jej wysoka rozdzielczość czasowa, co koreluje z wysoką liczbą uderzeń serca ptaków.

Optymalizacja obrazu USG

Liczne ograniczenia wynikające z anatomii i rozmiarów pacjenta wymagają od diagnosty właściwego wykorzystania aparatu ultrasonograficznego. Przede wszystkim, niezależnie od głowicy należy ustawić wysoką częstotliwość (ang. frequency) lub zakres częstotliwości emitowanych dźwięków. Wyższa częstotliwość umożliwia uzyskanie lepszej rozdzielczości w polu bliższym badania. Dzięki temu uzyskany obraz jest bardziej szczegółowy, gdyż głębokość jamy ciała wię...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.
zaloguj się zarejestruj się

Znajdź swoją kategorię

2640 praktycznych artykułów - 324 ekspertów - 22 kategorii tematycznych

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.