Badanie kliniczne małych ssaków w odniesieniu do poszczególnych gatunków. Cz. I. Małe ssaki roślinożerne - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Badanie kliniczne małych ssaków w odniesieniu do poszczególnych gatunków. Cz. I. Małe ssaki roślinożerne

Sugerowana kolejność to:

badanie głowy – obejmujące: ocenę symetrii czaszki, zapadalność gałek ocznych, ocenę kanałów słuchowych, ocenę błon śluzowych (w wypadku tych zwierząt do oceny stosujemy błonę śluzową nosa), występowanie zgrubień w okolicy szyi, sprawdzamy kanały słuchowe, omacujemy węzły chłonne,klatka piersiowa – odstające żebra, lub ich niewyczuwalność dobrze służą do oceny BCS (ang. body condition score) zwierzęcia. Omacujemy również kończyny – sprawdzamy reakcję zwierzęcia i napięcie mięśni,jama brzuszna – oceniamy jej wypełnienie, napięcie i tkliwość. Z racji gabarytów naszych pacjentów stwierdzenie obecności mas lub guzów jest dużo łatwiejsze niż u innych gatunków zwierząt. Należy zwrócić uwagę również na wygląd sutków u samic i w uzasadnionych przypadkach sprawdzić obecność mleka,okolica urogenitalna – obecność i symetria jąder, ewentualne wypływy z pochwy u samic, ocena prącia.

Na każdym etapie badania oceniamy dodatkowo okrywę włosową i skórę w poszukiwaniu nieprawidłowości.

W następnej kolejności przechodzimy do osłuchiwania pacjenta. Przy zwierzętach tych rozmiarów najlepiej sprawdzi się stetoskop pediatryczny lub neonatologiczny. Osłuchiwać możemy zarówno klatkę piersiową: serce i płuca, jak i jamę brzuszną (ruchy perystaltyczne jelit). 

W poskramianiu Wystrzegamy Się zachowań takich jak: 

chwytanie za kark – jest to sposób, który łudzący podobno jest do chwytu stosowanego przez drapieżne ptactwo lub psowate i kotowate. Spowoduje on rzeczywiście zatrzymanie się zwierzęcia w bezruchu, jednak będzie to okupione strachem, a gdy tylko osoba poskramiająca popuści nieznacznie uchwyt, zwierzę wyrwie się, szukając ucieczki,chwyt za uszy – jest również archaiczną metodą wymuszenia bezruchu. Podstawa małżowin usznych jest miejscem bardzo ukrwionym i unerwionym. Przykładając do niej siłę uścisku, powodujemy znaczny ból i dyskomfort,hipnotyzowanie – czyli ułożenie zwierzęcia na plecach z odciągniętymi kończynami i odchylenie g...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.
zaloguj się zarejestruj się

Znajdź swoją kategorię

2635 praktycznych artykułów - 324 ekspertów - 22 kategorii tematycznych

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.