Zwichnięcie rzepki u psów małych ras - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Zwichnięcie rzepki u psów małych ras

Celem plastyk kostnych wykorzystywanych w zwichnięciu rzepki jest zniwelowanie nieprawidłowości anatomicznych kośćca (1-5, 7-10). U psów małych ras polegają one na:

pogłębieniu bloczka kości udowej;przemieszczeniu guzowatości kości piszczelowej;usunięciu rzepki;protezowaniu bloczka;

Pogłębienie bloczka kości udowej wskazane jest u pacjentów, u których bloczek jest niedostatecznie głęboki, brak go lub jest wypukły. Sposobów, aby to osiągnąć, jest kilka. W przypadku zwierząt młodych, rosnących, do 10. miesiąca życia chrząstka jest nieco bardziej elastyczna niż u starszych, można posłużyć się techniką polegającą na oddzieleniu chrząstki od podłoża, odpowiednim „wybraniu” łoża tak, aby było ono wystarczające do stabilnego posadowienia rzepki i przykryciu go oddzieloną wcześniej chrząstką. Wspomnianej chrząstki nie odcina się całkowicie, ale pozostaje ona w dalszej części bloczka połączona z podłożem. Kość podchrzęstną można usunąć, posługując się np. odgryzaczem kostnym lub dłutem.

Innym sposobem jest pogłębienie bloczka poprzez wycięcie kości wraz z chrząstką w kształcie klina. Poszerzenie łoża kostnego po usunięciu klina – w głąb i na boki – daje możliwość ponownego zagłębienia go w łożu nieco niżej niż pierwotnie w stosunku do krawędzi grzebienia bloczka.

Kolejnym sposobem jest pogłębienie bloczka poprzez usunięcie fragmentu chrząstki i kości podchrzęstnej. W tym przypadku ubytek z biegiem czasu pokrywa się chrząstką włóknistą, która, uważa się, że jest wystarczająca jako podłoże w miejscach nieprzenoszących obciążeń.

W przypadku zastosowania tej techniki ważne jest staranne wygładzenie łoża. Sposób opisany powyżej może być z powodzeniem stosowany u małych psów.

Przemieszczenie guzowatości kości piszczelowej wykonuje się w sytuacji, gdy wyniosłość ta jest położona w nieprawidłowym miejscu. Samo nieprawidłowe położenie guzowatości nie musi skutkować zwichnięciem rzepki, o ile grzebienie bloczka kości udowej są wystarczająco wysokie, a sam blocz...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.
zaloguj się zarejestruj się

Znajdź swoją kategorię

2643 praktycznych artykułów - 324 ekspertów - 22 kategorii tematycznych

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.