Zwapnienie w przebiegu zapalenia ścięgna mięśnia nadgrzebieniowego u psa – opis przypadku - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Zwapnienie w przebiegu zapalenia ścięgna mięśnia nadgrzebieniowego u psa – opis przypadku

Dyskusja

Zwapnienie ścięgna mięśnia nadgrzebieniowego jest stosunkowo rzadko występującym schorzeniem, potęguje to również fakt, że często przebiega bezobjawowo. U ludzi od 7,5 do 20% przypadków jest bezobjawowych, podczas gdy jedynie u 7% zwapnieniu towarzyszy ból (4). Odczuwanie bólu związane jest z reakcją zapalną wokół zmian, a wielkość obszarów zwapnienia nie ma wpływu na stopień kulawizny (5).

Mechanizm powstania zmian w ścięgnie mięśnia nadgrzebieniowego jest odmienny od podobnych procesów zachodzących np. w ścięgnie mięśnia dwugłowego, gdzie główną przyczyną są urazy oraz osteochondroza. U psów ścięgno mięśnia nadgrzebieniowego przylega do guzka większego kości ramiennej, obszaru o niskim unaczynieniu, co z kolei prowadzi do hipoksji będącej przyczyną powstania zwapnienia (6). Zarówno u ludzi, jak i psów istnieje genetyczna predyspozycja do powstawania schorzenia.

W celu diagnostyki należy wykonać zdjęcia w dwóch projekcjach: bocznej oraz projekcji skyline. Projekcja skyline jest pomocna w odróżnieniu wolnych fragmentów kostno-chrzęstnych w dole międzyguzkowym od zwapnień ścięgna mięśnia nadgrzebieniowego (1). Projekcję tę wykonuje się u zwierzęcia w sedacji. Zwierzę ułożone jest na mostku, staw ramienny oraz łokciowy jest zgięty, przedramię układa się wzdłuż ściany klatki piersiowej równolegle do stołu. Ze względu na ponad 50-proc. występowanie obustronne przy podejrzeniu zmian zawsze należy wykonać badanie radiologiczne obydwu stawów. Badanie mazi stawowej nie jest konieczne, gdyż ścięgno mięśnia nadgrzebieniowego przebiega poza stawem. W diagnostyce różnicowej należy brać pod uwagę zapalenie ścięgna mięśnia dwugłowego z jego zwapnieniem, osteochondrozę głowy kości ramiennej, chorobę zwyrodnieniową, niestabilność stawu ramiennego oraz uszkodzenie ścięgna mięśnia podłopatkowego. Przydatne mogą być również takie techniki, jak rezonans magnetyczny oraz tomografia komputerowa.

Przyjmuje się, że pierwotne ognisko zwapnienia obejmujące głębiej ...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.
zaloguj się zarejestruj się

Znajdź swoją kategorię

2640 praktycznych artykułów - 324 ekspertów - 22 kategorii tematycznych

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.