Znieczulenie i opieka anestezjologiczna nad pacjentem neurologicznym podczas badania rezonansem magnetycznym. Cz. I. Kwalifikacja pacjenta do znieczulenia ogólnego - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Znieczulenie i opieka anestezjologiczna nad pacjentem neurologicznym podczas badania rezonansem magnetycznym. Cz. I. Kwalifikacja pacjenta do znieczulenia ogólnego

Badanie kliniczne

Przeprowadzenie dokładnego badania klinicznego zwierzęcia jest równie istotne z punktu widzenia kwalifikacji do znieczulenia ogólnego. Pozwala przede wszystkim ocenić istniejące czynniki ryzyka (np. szmery sercowe, arytmie, nieprawidłowy wysłuch z dróg oddechowych i wiele innych) (2). W ocenie stanu zdrowia należy uwzględnić: punktową ocenę kondycji ciała (BSC – ang. Body Condition Score) (1, 6), stopień odwodnienia, ocenę układu sercowo-naczyniowego, oddechowego, pokarmowego i moczowego, skóry oraz ośrodkowego układu nerwowego (1). Konieczne jest również sprawdzenie wewnętrznej ciepłoty ciała. Dodatkowo pod kątem zaplanowania kolejnych procedur anestetycznych warto na tym etapie badania ocenić temperament zwierzęcia (2).

Ważna jest również współpraca pomiędzy lekarzem kierującym na badanie a ośrodkiem, w którym będzie ono wykonywane. Dobrze, aby pacjent kierowany na badanie MRI miał wykonane pełne badania kliniczne w ciągu tygodnia poprzedzającego znieczulenie. Pozwoli to wcześniej zaplanować procedury anestetyczne oraz przygotować do nich odpowiednio również pacjentów ze współistniejącymi chorobami towarzyszącymi. W przypadku wielu z nich (np. niewydolność nerek, wątroby) da się zaplanować znieczulenie tak, aby znacznie obniżyć jego ryzyko, ale przygotowanie pacjenta należy rozpocząć na kilka dni wcześniej (1).

Wyniki badań krwi i badań dodatkowych

Zwierzę kierowane na badanie MRI musi posiadać wyniki aktualnych badań krwi. W pracowni autorów rekomendowane jest wykonanie badań na tydzień przed planowanym znieczuleniem, ale uznawane są również wyniki nie starsze niż pozyskane miesiąc wcześniej. Na tym polu także bardzo istotna jest współpraca pomiędzy lekarzem kierującym na badanie a anestezjologiem. W przypadku stwierdzonych nieprawidłowości w badaniach warto wcześniej omówić ich wpływ na przebieg znieczulenia.

U klinicznie zdrowych zwierząt wystarczające będzie badanie podstawowe: badanie morfologiczne oraz biochemiczne (ALA...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.
zaloguj się zarejestruj się

Znajdź swoją kategorię

2640 praktycznych artykułów - 324 ekspertów - 22 kategorii tematycznych

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.