Znieczulenie do procedur diagnostycznych. Procedury nieinwazyjne wymagające współpracy pacjenta - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Znieczulenie do procedur diagnostycznych. Procedury nieinwazyjne wymagające współpracy pacjenta

Dojście dożylne

Nie wymaga się założenia dojścia dożylnego przy rutynowych sedacjach. Kaniulacja naczynia żylnego jest natomiast obowiązkowa przy znieczuleniu ogólnym oraz u pacjentów obciążonych, u których ujawnienie się działań niepożądanych, dotyczących głównie układu krążenia i układu oddechowego, jest bardziej prawdopodobne, np. u pacjentów z cukrzycą czy przewlekłą niewydolnością nerek, co predysponuje do odwodnienia i niedociśnienia. Grupą zwiększonego ryzyka anestetycznego są psy i koty brachycefaliczne, u których założenie dojścia dożylnego jest wymogiem przy każdej sedacji. Dojście dożylne pozwala na szybką interwencję w przypadku niewydolności układu oddechowego (syndrom psów i kotów brachycefalicznych). Obecność wenflonu umożliwia w stanach nagłych natychmiastową indukcję znieczulenia ogólnego i intubację, czego może wymagać każdy pacjent brachycefaliczny (ryc. 6, s. 37) (3).

Dobór leków

Dobór leków do sedacji pacjenta odbywa się właściwie w taki sam sposób, jak przy wyborze leków do premedykacji. Dawki leków używanych do sedacji są zazwyczaj wyższe. Sedacja jest często alternatywą dla znieczulenia ogólnego dla „mniejszych” procedur. „Głęboka” sedacja to stan, w którym zwierzę nie reaguje lub reaguje w minimalnym stopniu na bodźce pochodzenia zewnętrznego, a stopień miorelaksacji ocenia się jako bardzo dobry. Sedację uzyskuje się lekami o działaniu uspokajającym (Sedativa), często w połączeniu z opioidami (Analagetica) bez udziału leków indukujących lub podtrzymujących sen podstawowy (Hipnotica).

Z założenia więc dawki sedativa-analgetica będą większe dla sedacji, której celem jest utrata przytomności w takim stopniu, aby praktycznie wyłączyć odruchy pacjenta przy manipulacjach (pozycje wymuszone do badania RTG) lub drobnych zabiegach diagnostycznych (np. punkcja stawu) bez udziału leków nasennych. Zależnie od temperamentu pacjenta i planowanej procedury, dawki do sedacji mogą sięgać górnych granic w zakresie dawek rekomendowanych do p...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.
zaloguj się zarejestruj się

Znajdź swoją kategorię

2640 praktycznych artykułów - 324 ekspertów - 22 kategorii tematycznych

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.